Haberler ZİRAAT KATILIM BANKASI GENEL MÜDÜRÜ OSMAN ARSLAN ASKON’DA

ZİRAAT KATILIM BANKASI GENEL MÜDÜRÜ OSMAN ARSLAN ASKON’DA

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Sayın Osman ARSLAN’ın konuşmacı olduğu “Ekonomideki Güncel Gelişmeler: Finans Piyasaları ve Katılım Bankacılığı” paneli düzenlendi.

ASKON tarafından Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman ARSLAN’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, katılım bankacılığının temel prensipleri, aktif gelişimi ve finans piyasalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman ARSLAN, büyüme planlarını KOBİ’ler üzerine kurduklarını, bugün kullandırılan kredilerde yüzde 20 payı olan KOBİ bankacılığının payının yüzde 40’a çıkmasını hedeflediklerini dile getirdi. 2017’de yüzde 80 büyüme planladıklarını açıklayan ARSLAN: “Katılım bankalarının ilk yarı itibarıyla 120 milyar TL’lik bir aktif büyüklüğü bulunuyor. Katılım bankacılığı tarafında aldığımız yüzde 5 pazar payıyla dördüncü sırada bulunuyoruz. 2023 yılında yaklaşık 250 şubeli orta ölçekli bir banka olmayı hedefliyoruz” dedi.

"Katılım bankacılığının sektör içerisindeki payını artırmayı hedefliyoruz"

Türkiye'de katılım bankacılığı ürünlerine olan talebin gün geçtikçe arttığını ifade eden ARSLAN, 2023 vizyonu hedeflerine ulaşılmasında katılım bankalarına önemli görevler düştüğünü vurguladı.

ARSLAN, "Bu nedenle katılım bankacılığının bankacılık sektörü içerisindeki payını hızlı ve istikrarlı şekilde artırmak zorundayız. Katılım bankaları olarak hedefimiz, doğru stratejilerle beraber gereken sermaye artışı sağlandığı takdirde bankacılık sektöründen alınan payın yüzde 15'ler seviyesine ulaşmasını sağlamaktır. Bu doğrultuda, Ziraat Katılım olarak daha fazla müşteriye ulaşmak için yeni hizmet ve ürünler geliştirme noktasında çalışmaktayız." açıklamasında bulundu.

Türkiye’de katılım bankacılığının aktif gelişimine değinen ARSLAN, 2003 yılında 5 milyar TL iken 2008 yılında 26 milyar TL, 2016 yılında ise 136 milyar TL olduğunu vurguladı. Katılım bankacılığı aktif büyüklük hacminde ülkelerin paylarının Suudi Arabsitan %33, Malezya %15,5, Birleşik Arap Emirlikleri %15,4, Kuveyt %10,1, Katar %8,1, Türkiye ise %5 ile 6. Sırada yer aldığı bilgisine değindi.

Samimi paylaşımlar içerisinde gerçekleştirilen toplantının ardından işadamlarının sorularını cevaplayan Osman ARSLAN’a, Genel Başkan Mustafa KOCA tarafından günün anısına “Elif” tablosu takdim edildi.

HaberlerASKON GAZİANTEP ŞUBESİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDIASKON YABANCI İŞADAMLARI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTUGENEL BAŞKAN CESUR BAŞBAKAN YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜİSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, ASKON GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİTümünü Göster