Haberler YENİ ATILIM DÖNEMİ LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

YENİ ATILIM DÖNEMİ LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ASKON 2016 Ekonomi raporu lansmanı, “Yeni Atılım Dönemi” başlığı altında Genel Başkanımız Mustafa KOCA tarafından sunuldu.


“BAŞBAKAN DEĞİŞİKLİĞİ EKONOMİYE VE SİYASİ İSTİKRARA HERHANGİ BİR ZARAR VERMEZ”
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, ASKON tarafından hazırlanan “Ana Başlıklarla 2015-2016 Türkiye ve Dünya Ekonomisi - Yeni Atılım Dönemi” başlıklı Ekonomi Raporu’nu açıkladı. Toplantıda gazetecilerden gelen soru üzerine gündeme ilişkin konulara değinen ASKON Başkanı Koca, Başbakan değişikliğinin ekonomiye ve siyasi istikrara hiçbir zarar getirmeyeceğini belirterek iş dünyasının kaygı duymaması gerektiğini söyledi.


Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) “Ana Başlıklarla 2015-2016 Türkiye ve Dünya Ekonomisi - Yeni Atılım Dönemi” adlı raporunu basın toplantısı ile açıkladı. ASKON Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca, ASKON Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Abdullahoğlu, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Prof.Dr. Yusuf Tuna, ASKON Genel Sekreteri Bahadır Tuzcu, ASKON YK Üyeleri ve basın mensupları katıldı.


Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, Ekonomi raporuna ve gündemdeki sıcak gelişmelere ilişkin şu açıklamalarda bulundu;
Geçen yıl Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında en fazla büyüyen ülkeler sıralamasında 4. sıraya yükseldiğini anımsatan Koca, "Dünya sıralamasında Hindistan, Çin ve Endonezya'dan sonra Türkiye gelmektedir. Brezilya ve Rusya ise ekonomik küçülme yaşamışlardır. Avrupa Birliği’ndeki büyüme oranı yüzde 1,9 olurken, ABD yüzde 2,4 büyümüştür." bilgilerini verdi.


“BAŞARILAR BÜYÜK AMA EKONOMİMİZİN ÖNÜNDE BAŞARMASI GEREKEN ÖNEMLİ MESELELER VAR”
Türkiye ekonomisinin son dönemde başarılı atılımlara imza attığını belirten Koca, "Başarılar büyük ancak daha ekonomimizin önünde başarması gereken önemli meseleler vardır. Siyasal istikrar, makro dengeler, yolsuzlukların azaltılması ve uluslararası alanda itibar gibi konularda mesafeler alınmış ve bunların karşılığı olarak ekonomimiz de büyüme göstermiştir." diye konuştu.


“YENİ BİR ATILIM DÖNEMİNE İHTİYACIMIZ VAR”
Koca, son 10 yıllık dönemde dönemin karakterine uygun atılımların miadını doldurduğunu kaydederek, "Şimdi yeni bir atılım dönemi ihtiyacındayız. Şimdiki hatta gelecek zamanın şartlarına göre bu atılımı yapmak zorundayız. Her şeye rağmen başarmamız gereken bir durumla karşı karşıyayız." dedi.


"YENİ ANAYASAYI, TEK KELİMEYLE 'ÖZGÜRLÜKLER ANAYASASI' OLARAK HAZIRLAMALIYIZ"
Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için siyasal istikrarı bozmadan terör sorununa çözüm üretmesi gerektiğini aktaran Koca, şöyle konuştu:
"Tüm vatandaşlarımızın kendini rahat hissedeceği bir düzen kurmalıyız. Yeni anayasayı, tek kelimeyle 'özgürlükler anayasası' olarak hazırlamalı ve devreye alabilmeliyiz. Yargıya güveni en seri biçimde tesis edebilmeliyiz. Eğitim sorunlarımızı çözmeli küresel yarışa bilinçli olarak katılmalıyız.


Endüstri 4.0 rekabetinde iyi bir yer edinmek için alarm halinde çalışmayız. Bu konuda üniversite-kamu ve özel sektör işbirliğini başarmalıyız. Yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olacak şekilde hukuksal altyapıyı sağlamlaştırmalıyız.
Teşvik sistemini piyasanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde yeniden düzenlemeliyiz. Özellikle ileri teknoloji üretimini desteklemeliyiz. Enerji konusunu kriz sebebi olmaktan çıkarabilmeliyiz."


"İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ AZALTILMALI"
Koca, hükümetin başlangıçtan bu yana önemli reform çalışmaları yaptığını hatırlatarak yapısal reformların hız kesmeden sürmesinin önemine dikkati çekti.
Reformların önündeki zorlukların giderek “ince ayar” gerektiren konular olacağını ifade eden Koca, istihdam üzerindeki vergi yükünün azaltılmasını istedi.


"Vergi reformu yapılmalıdır. KDV oranlarındaki farklar sorundur. İadeler hala problemdir. Bu sorunların hızla aşılması gerekir." diyen Koca, şöyle devam etti:
"Verimli olmayan bütçe harcamaları sonlandırılmalıdır. Ülkemizde yatırım ve nitelikli üretimin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Bazı bölgeler özellikle teşvik kapsamına alınarak o bölgelerin kalkınması desteklenebilir. Ar-Ge harcamalarının artırılması gerekmektedir.
Şunu bilmek gerekmektedir ki, Küresel Ar-Ge’nin yüzde 60’ı sadece 250 şirket tarafından yapılmaktadır. Küresel İnovasyon Endeksi 2013 verilerine bakıldığında Güney Kore, 14 yılda Ar-Ge harcamalarını reel olarak 4 kat artırmıştır. Türkiye’nin 2014 yılı Ar-Ge harcamaları ise 2014 yılında yüzde 3,73 düşüş kaydetmiştir. Yetenek açığının üzerine gidilmelidir. Ülkemizde yetenek açığı yüzde 52 düzeylerinde bulunmaktadır."


Savunma sanayinde heyecan verici gelişmeler yaşandığını belirten Koca, çalışmaların daha nitelikli yapıya bürünmesi gerektiğini söyledi. Kamudan beklenen çalışmaların yanı sıra özel sektör paydaşlarına da önemli sorumluluklar düştüğünü anlatan Koca, "Artık her firma uluslararası sektörel trendleri dikkatle izlemeli, Kur hareketlerini okumayı öğrenmeli ve kur risklerine karşı koruma becerisi geliştirmelidir. Geleceğe dönük kararlarda ulusal ve uluslararası trendleri gönünde bulundurma refleksi geliştirmeli, dalgalanmalar karşısında statik davranış kalıpları yerine proaktif davranış melekesi kuşanmayı becerebilmelidir." diye konuştu.


"DÖVİZ KURU SAVAŞLARI ADETA İNFORMEL EKONOMİNİN DAHA GEÇERLİ OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU"
Raporun dünya ekonomisine ilişkin bölümlerini paylaşan Koca, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların birçok ekonomiyi tarumar ettiğini anımsatarak, Suudi Arabistan-Yemen-İran, ABD-İran ilişkileri'nin istikrarsızlığı kronikleştirdiğini kaydetti.


Rusya-Ukrayna-Kırım meselesi gibi gerilim hatlarının yapısal arızalar ürettiğini ifade eden Koca, şunları söyledi:
"Suriye ve Irak’taki gerilimler bir dünya sisteminin olmadığını ve emperyalist telakkilerin hala çok etkin olduğunu gösterdi, döviz kuru savaşları diyebileceğimiz gelişmeler, adeta informel ekonominin daha geçerli olduğunu ortaya koydu.


Yakın gelecekte küresel riskler nelerdir diye bakılacak olursa, Çin’deki yavaşlama ve diğer BRICS ülkelerindeki zayıflıklar, kalkınmakta olan ülkelere olumsuz etki yaymaya devam edecektir. Finansal piyasalarda oluşacak bir türbülans borçlanma maliyetlerini artırıp sermaye hareketlerinde bir çekilmeye neden olacaktır. Mal ihraç eden ve büyük cari açıkları olan ülkeler bu risklerden daha fazla etkilenecektir."


"BAŞBAKAN DEĞİŞİKLİĞİNİN SİYASİ İSTİKRARA HERHANGİ BİR ZARAR GETİRMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"
Basın mensuplarının ülke gündemine ilişkin sorularını da yanıtlayan Koca, muhtemel Başbakan değişikliğinin Türkiye'nin siyasi istikrarına zarar vermeyeceğini belirterek, "Başbakan değişikliğinin ekonomiye ve siyasi istikrara herhangi bir zarar getirmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye artık değişiklikleri hızlıca yapmaya alıştı. Şu anda gündem genel kurul konusuna kilitlendi. Erken seçim olur mu?' Sorusuna bugünden yarına bir cevap vermenin mümkün olmayacağını düşünüyorum." diye konuştu.


Dolardaki dalgalanmaların geçici olduğunu belirten Koca, piyasalarda manipülatif hareketlere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Başbakan'ın yeniden belirlenmesi halinde kabinede bazı değişiklikler olabileceğini düşündüğünü aktaran Koca, reform iradesinin bu değişikliklerden etkilenmeyeceğini kaydetti.


ASKON'un üyelerini ve KOBİ'leri desteklemek için geliştirdiği projelere değinen Koca, girişimciliğin gelişmesine katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi.
Raporun tanıtım toplantısında söz alan Prof Dr. Yusuf Tuna ise Türkiye'deki kayıt dışı ekonominin piyasada çarkların dönmesine dolaylı yoldan katkı sunduğu yorumunda bulundu.

HaberlerASKON GAZİANTEP ŞUBESİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDIASKON YABANCI İŞADAMLARI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTUGENEL BAŞKAN CESUR BAŞBAKAN YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜİSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, ASKON GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİTümünü Göster