Haberler VARLIK BARIŞI VE MATRAH ARTIRIMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

VARLIK BARIŞI VE MATRAH ARTIRIMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ASKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeminli Mali Müşavir Salim Arslanhan’ın moderatör, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Sıtkı Celep ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Hüseyin Aksin’in konuşmacı olarak katıldığı “Tüm Yönleriyle Varlık Barışı ve Matrah Artırımı(6736 Sayılı Kanun)” bilgilendirme toplantısı ASKON Genel Merkez’de gerçekleştirildi.


ASKON Genel Sekreteri Bahadır Tuzcu, Eylül ayı itibariyle program yoğunluğunun daha da artacağına değinip açılış konuşmasını gerçekleştirdikten sonra sözü ASKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeminli Mali Müşavir Salim Arslanhan’a bıraktı.


Konuşmasına ASKON üyelerini selamlayarak başlayan Salim Arslanhan, söz konusu kanun ile ilgili sunum öncesi genel açıklamalarda bulundu. 2011-15 yıllarını kapsayan bir matrah artırımına değinen Arslanhan, 2016 ile beraber bundan sonra yoğun bir vergi incelemesi başlayacağını vurguladı. Akabinde katılımcılara detaylı bir sunum hazırlayan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Hüseyin Aksin Bey ana hususlara dikkat çekti. Bu hususlar arasında; ‘vergi, sosyal güvenlik ve diğer borçlara yeniden yapılandırma’, ‘Vergi Artırımı’ ve ‘Vergi Barışı’ gibi sınıflar yer aldı. Sunumunun devamında Aksin, tahsil edilecek tutarlar ve tahsil edilmeyecek tutarlara ilişkin detaylı bilgileri aktardı. Somut örneklerle üyelerimize konuyu derinine inceleyen Hüseyin Aksin Bey, idari para cezalarına ilişkin ihtilaflara da konuşmasında yer verdi.


Programın ikinci bölümünde, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Sıtkı Celep Bey, 6736 sayılı kanun kapsamında gerçekten var olup kayıtta olmayan ya da kayıtta var olup gerçekte olmayan durumlarla ilgili detaya yer verirken, bu durumu düzeltmek adına kanundan nasıl ve hangi şekilde yararlanabilineceğini örnekler vererek pekiştirdi. Buradaki en güzel af stok ile ilgili diyen Sayın Celep, bilançoyu çok etkileyecek bir durumun olmadığına değindi. Örnek veren Celep, eğer sıfır KDV’li bir ürün var ise devlet bunun artırımını almıyor notunu da üyelerimize iletti. Yurt dışından getirilen paraların mali idare tarafında kaynağına inilmeyeceği konusunda sözlerini tamamlayan Celep’in konuşmasından sonra programın son bölümü olan Soru-Cevap kısmına geçildi ve yanıtlanan sorulardan sonra program sonlandı.

HaberlerASKON GAZİANTEP ŞUBESİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDIASKON YABANCI İŞADAMLARI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTUGENEL BAŞKAN CESUR BAŞBAKAN YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜİSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, ASKON GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİTümünü Göster