Haberler TÜRKİYE – BELARUS EKONOMİK İLİŞKİLER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

TÜRKİYE – BELARUS EKONOMİK İLİŞKİLER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Belarus İstanbul Başkonsolosu Vladimir MİRONOVİÇ’in konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye – Belarus Ekonomik İlişkileri” konulu toplantının moderatörlüğü ASKON Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Hüsnü KAZAN tarafından yapıldı. Genel Merkezimizde düzenlenen program Periscope uygulaması ile tüm üyelerimize ve takipçilerimize canlı olarak yayınlandı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Sayın Hüsnü KAZAN Belarus’un Türkiye’de iyi derecede tanınmadığını belirterek, bu programın ülkeyi tanımak açısından son derece önemli olduğu vurguladı ve ikili ilişkilerin daha da arttırılması için ASKON olarak konuya verdikleri önemi paylaştı.

Belarus İstanbul Başkonsolosu Vladimir MİRONOVİÇ Belarus ile ilgili genel bilgiler yanı sıra makine, kimya ve petro-kimya, tarım ve gıda, orman ve ağaç, bilişim, optik aletler, tekstil ve hazır giyim sanayilerindeki şu anki durum, yatırım potansiyelleri ve Türk iş adamları ile yapılabilecek ortak projeleri anlattı. Tarım ürünler, yük kamyonları, traktörler, et, süt ve yağ ürünlerinde dünyada önde gelen Belarus, Türkiye ile ikili dış ticareti arttırmak, ortak üretim tesisleri inşa ederek üçüncü ülkelere ihracatı geliştirme isteğinin olduğu belirtildi. Bunlardan biri olarak Minsk otomobil fabrikasının İzmir’de montaj fabrikasını geliştirme faaliyetleri örnek olarak verildi.

Belarus’un jeopolitik açıdan Avrupa Birliği ile Avrasya Ekonomik Birliğinin arasında köprü olma konumu Türkiye için her iki bölgenin pazarına açılması için kolay olacağı belirtildi.

11 Kasım 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Belarus’a yapacağı resmi ziyaret öncesi bu programın gerçekleşmesinin büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Başkonsolos, İstanbul’daki Belarus Başkonsolosluğu olarak iş adamlarına ve dernek üyelerine her zaman Belarus’ta iş geliştirme, yatırım yapma, devletin teşvikleri ile ilgili detaylı bilgiler sunabileceklerini diğer ihtiyaçları için her zaman destek sağlayacaklarını söyledi. Toplantıdan dolayı olan memnuniyetlerini ve bu tür tanıtım toplantılarının devam etmesi isteklerini üyelerimizle paylaşarak sunumunu tamamladı.  

Programın sonunda soru-cevap bölümünün ardından ASKON Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Hüsnü KAZAN tarafından katılımlarından dolayı Belarus İstanbul Başkonsolosu Vladimir MİRONOVİÇ’e günün anısına plaket takdim edildi.

 

HaberlerASKON, 23 Nisan’da başkanlık koltuğunu çocuklara devrettiSGK VE İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ASKON’DA ELE ALINDI“Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız”ARABULUCULUK SİSTEMİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDI ASKON’DAN BORSA İSTANBUL BAŞKANI KARADAĞ’A ZİYARET Türkiye-Pakistan İkili İş Görüşmeleri ASKON'da GerçekleştirildiÇİN HALK CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUK ZİYARETİGENEL BAŞKANIMIZ İTHİB ÖDÜL TÖRENİNE KATILDICİHANNÜMA’DAN ASKON’A ZİYARETGENEL BAŞKANIMIZ SULUOVA BELEDİYE BAŞKANI ÜÇOK’U AĞIRLADITümünü Göster