Haberler PROF. DR. NUMAN KURTULMUŞ İLE "CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNİN TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİLERİ"

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile ''Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Türkiye Ekonomisine Etkileri"

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nde (ASKON) düzenlenen "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Türkiye Ekonomisine Etkileri" konulu toplantıya katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Hollanda’ya tepki göstererek, "Bu akıl dışı, mantık dışı, izan dışı bir davranıştır. Anlamak mümkün değildir, kabul etmek hiç mümkün değildir. Dolayısıyla buna her türlü cevap verilecek ve sonunda göreceksiniz, Hollanda özür dilemek noktasına getirilecektir” dedi. Avrupa'da yükselen ırkçılığa dikkat çeken Kurtulmuş, "Bu Avrupa için bir alarm zilidir" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, “Hollanda ve Avrupa yeni bir ırkçı tavrın utancını asırlar boyunca yaşar. Türkiye’ye bir şey olmaz, oradaki Türk vatandaşlarımıza bir şey olmaz. Orada Allah'ın izniyle biz bu işin sonunda, bu işin nihayetinde kazançlı çıkarız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye ekonomisine etkilerini anlatı.

"HOLLANDA ÖZÜR DİLEME NOKTASINA GETİRİLECEKTİR"

Konuşmasının başında Hollanda'da yaşanan diplomasi skandalına tepki gösteren Kurtulmuş, "Avrupa'da 2014 yılında da gittik propaganda yapık, konuştuk, ettik. Çok sayıda toplantılar yapıldı. Hiçbir tartışma kavga gürültü olmadı. Örneğin son cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanıldı. Aynı şeyin olması beklenen bir şeyken, maalesef Avrupa'dan arka arkaya referanduma ilişkin sesler çıkmaya başladı. Önce Avusturya Dışişleri Bakanı “Sakın ha Erdoğan gelmesin” dedi. Ardından Almanya’da sesler yükseldi. En son Hollanda hiçbir şekilde kabul edilemeyecek, hiçbir şekilde müsamaha etmeyeceğimiz bir edepsizlikle, terbiyesizlikle önce Dışişleri Bakanımıza müsaade etmedi, ardından da Aile Bakanımıza yaptığı çirkin tavır ile ilişkilerimizi gerilimli bir noktaya getirdi. Türkiye'deki kampanya niye Hollanda'yı, niye Almanya'yı, niye Avusturya'yı ilgilendiriyor. Nihayetinde vatandaşlarımız anayasal hakları olarak orada oy kullanacaklar. Hem diyeceksiniz ki “oy verin”, hem diyeceksiniz ki “kampanya sürecinde propaganda yapmayı”. Bunu anlamak mümkün değildir. Buna gerekil her türü cevap verilecek ve sonunda Hollanda özür dileme noktasına getirilecektir" diye konuştu.

"BU AVRUPA İÇİN BİR ALARM ZİLİDİR"

Avrupa’yı siyasetçiler açısında iyi bir geleceğin beklemediğini söyleyen Kurtulmuş, "Onlar adına endişeleniyor. Avrupa'da yükselen aşırı sağın ayak sesleri bunlar. Rap, rap, rap geliyor. Eğer bu girdaba katılırlarsa, ırkçı, göçmen karşıtı, İslam düşmanı tavrın içinde kalırlarsa bu Avrupa'daki aşırı sağcıların ekmeğine yağ sürecek, birkaç seçim sonra Avrupa'nın mutedil siyasetçileri kendi kampanyaları yapamayacak hale geleceklerdir. İslamofobik bu dalganın altında boğulmamalarını ifade etmek istiyoruz. Bu Avrupa için bir alarm zilidir aynı zamanda. Türkiye olarak biz bunun altında kalmayacağız ama Avrupa'nın bu azgın dalgaların altında kalmaya başladığını gösteriyor. Avrupa siyaseti tedbirlerini almak durumundadır. Birkaç sene sonra aşırı sağın seslerini daha güçlü duyarsak bu hiç de güzel olmaz. Bu sadece yabancı düşmanlığı, sadece İslam düşmanlığı şeklinde kalmaz, 2. Dünya savaşı öncesinde görüldüğü gibi bu sefer Avrupa milletlerinin birbirlerine karşı düşmanlığı körüklenir" şeklinde konuştu.

"HOLLANDA YENİ IRKÇI TAVRIN UTANCINI ASIRLAR BOYU YAŞAR"

Hollanda'da yaşananlara vicdan sahibi her insanın tepki gösterdiğini vurgulayan Kurtulmuş, "Atları ile köpekleri ile vatandaşlarımıza karşı yapmış oldukları aşağılık saldırı, sadece Avrupa'da yaşayan Türkler tarafından değil, bütün nisanlar tarafından görülüyor. Bunun ne hazin bir tablo olduğu açıkça lanetleniyor. İsterse Avrupalı siyasetçiler aşırı sağcılardan korkularından çıt çıkarmasın. Biz biliyoruz ki Avrupa'daki makul kitlelerin o saldırılarında vicdanları ciddi şeklide yara aldı. Sel gider kum kalır. Hollanda yeni bir ırkçı tavrın utancını asırlar boyu yaşar. Bize bir şey olmaz, oradaki vatandaşlarımıza da bir şey olmaz. Allah'ın izni ile bu işin nihayetinde kazançlı çıkarız" ifadelerini kulandı.

"PROVOKASYONLAR OLABİLİR"

Numan Kurtulmuş Avrupa'da yaşayan vatandaşlara da çağrıda bulunarak şunları söyledi:

"Bundan sonraki süreçte Hollanda, Avusturya ve Almanya'da yaşayan ve o toplumu önemli bir azınlığı haline gelen kardeşlerimize karşı bir takım provokasyonlar olabilir. Buna karşı yurt dışında yaşayan kardeşlerimizin uyanık olmalarını, birlik ve beraberlik içinde olmalarını, provokasyonlara fırsat vermeyecek feraset içinde hareket etmelerini bir kere daha rica ediyoruz. Bunları aşacağız. Utanç içinde kalacaklar, Türkiye'den özür dilemek mecburiyetinde kalacaklar."

"TEK ADAM ELEŞTİRİSİ YAPANLAR AÇIP 104'ÜNCÜ MADDEYİ OKUSUN"

Yeni sistemin tek adam vesayeti doğuracağı eleştirisine cevap veren Kurtulmuş, "Tek adam eleştirisi yapanlar, mevcut sistemde halen olan 104'üncü maddeyi açıp okusun" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Aslanları İş adamları Derneği tarafından düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı. Sisteme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, mevcut sistem ile yeni sistem arasındaki farklılıkları ve Türkiye'ye katacağı kazanımları iş insanları ile paylaştı.

Mevcut sistemin 4 temel hastalığı olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Bu hastalıklardan birincisi çatışmacı ve vesayetçi bir sistem olmasıdır. Dolayısıyla çatışmanın ve vesayetin ortadan kaldırılması için yeni bir sisteme, sistem değişikliğine ihtiyacımız vardı. Onun için anayasa değişiklik teklifini ortaya koyduk. Şunu önce ifade etmek isterim ki, hiçbir ülkede anayasa değişiklik teklifleri eğer toplumsal talep yoksa gündeme gelmez. Türkiye’de mevcut bu anayasa değişikliğini bu teklifle toplumda var olan taleplerin, beklentilerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Sistem ifade edildiği gibi güçler ayrımı prensibine göre değil tam tersine güçler çatışması üzerine oturmuş bir sistemdir. Siyasi aktörler arasında, kurum ve kuruluşlar arasında ve maalesef bazı dönemlerde bu çatışmaların sonucu olarak toplumsal kesimler arasında çatışmayı doğurmuş bir sistemdir. Şimdi bu anayasa teklifiyle birlikte bu çatışmaz yapıyı bu istikrar sağlayıp, çift başlılığı kaldırıyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemin neler getireceğine de değinen Kurtulmuş, "Vesayetin kaldırılması, yönetimde çift başlılığın kaldırılması, siyasi istikrarsızlığın önlenmesi ve ekonomik istikrarsızlığın ortadan kaldırılması için yeni bir sisteme ihtiyacımız var. Onun için inşallah anayasa değişiklik teklifini 16 Nisan'da millete götürüyor ve milletin evet, evet, evet demesiyle de Türkiye'yi yeni bir döneme götürüyoruz. Peki bu sistem ara başlıklarıyla ne getiriyor. Yönetim yetkisini tek elde topluyoruz. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı'nda olacak" diye konuştu.

HaberlerGENEL BAŞKANIMIZ SULUOVA BELEDİYE BAŞKANI ÜÇOK’U AĞIRLADICESUR: KUDÜSLÜ MÜSLÜMANLAR İÇİN ACİL 10 BİN KONUT GEREKİYORASKON HEYETİ İBB BAŞKANI UYSAL’I ZİYARET ETTİBAŞKAN CESUR EYÜPSULTAN BELEDİYE BAŞKANI AYDIN’I AĞIRLADIASKON’DAN FİLİSTİN ÇIKARMASIASKON BAŞKANI CESUR: "28 ŞUBAT’TA BU MİLLET SOYULMUŞTUR"BAŞKAN CESUR, TÜMSİAD BAŞKANI DOĞAN’I AĞIRLADIASKON, ÜYE BULUŞMALARI DEVAM EDİYORBAŞKANIMIZ DARÜLACEZE MÜESSESİ’Nİ ZİYARET ETTİASKON YENİ YATIRIMLAR VE İŞ GELİŞTİRME KOMİSYON’U, ASELSAN MACUNKÖY TESİSLERİNİ YERİNDE İNCELEDİTümünü Göster