Haberler MARUF VAKFI AÇILDI

MARUF VAKFI AÇILDI

 

ASKON tarafından kurulan Maruf Vakfı’nın Genel Merkezi, İstanbul’da Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca’nın katıldığı törenle açıldı.

Merkezi Zeytinburnu’nda bulunan Maruf Vakfı, akademik anlamda ekonomik araştırmalar yapmak ve evrensel anlamda ekonomik düzensizliklere karşı hakkaniyetli öneriler üretmeyi hedefliyor. Adnan Danışman’ın başkanlığını yaptığı vakıf bünyesinde bir de ‘İslam Ekonomisi Enstitüsü’ bulunuyor. Enstitünün başkanlığını ise Sıtkı Abdullahoğlu yapıyor.

Maruf Vakfı Genel Başkanı Adnan Danışman, vakfın açılışında yaptığı konuşmada “Bugün belki de son 300 yıldır İslam ekonomisiyle ilgili yapılan araştırmaların kesintiye uğradığı dönemden yeni bir döneme geçmenin günü olacaktır diye temenni ediyorum. Biz önümüzdeki dönemlerde kapitalizmin bir kırılma ile karşılaşabileceğini bu kırılma noktası sonrasında dünya halklarını öncelikle İslam coğrafyasını ama genelde dünya halklarını İslami yaşam biçimi ortaya koyma çabası içerisindeyiz. Yani tamamen bir ekonomik model oluşturma çabası içerisindeyiz” derken, İslam Ekonomisi Enstitüsü Başkanı Sıtkı Abdullahoğlu da vakıf bünyesinde kurulan enstitünün İslam öğretileri çerçevesinde ekonominin yeniden anlaşılması için stratejik çalışmalar yapacağını söyledi. Vakfa tam destek veren ESMEDYA Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ise, "Kapitalizm tökezledi, Batı ideallerini yitirdi. İnsanlığın yeni bir İslami toplumsal modele ihtiyacı var. Yeni bir Asr-ı Saadet'e şahit olacağız" dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna, “İslam ekonomisi ahlaktır hayat tarzıdır. Bu yeni bir iddia değildir. Var olanı, üç yüz yıldır küllenen bir şeyi biz açmaya ortaya koymaya çalışıyoruz. Bugün burada başlattığımız bu hareketin devletimizin, hükümetimizin de küresel düzeyde başladığı hareketle aynı noktada olduğunun farkına varmamız lazım” dedi. 

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Maruf Vakfı Genel Merkezinin açılışında, İslam ekonomisi alanında yakın dönemde İslam coğrafyasının değişik yerlerinde önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bu çalışmaların ciddi olmasına rağmen yeterince sistematik olmadığını belirten Kurtulmuş, buna rağmen bu alanın hala çok bakir olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, dünya ekonomisi ve siyasetinin son dönemde ciddi sıkıntı, kriz ve kaoslarla karşı karşıya olduğunu aktararak, "Bu tür vakıfların kurulmakta olması, Türkiye ve İslam ümmeti için büyük bir sevinç ve umut vesilesidir." dedi.

 

 

HaberlerASKON GAZİANTEP ŞUBESİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDIASKON YABANCI İŞADAMLARI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTUGENEL BAŞKAN CESUR BAŞBAKAN YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜİSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, ASKON GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİTümünü Göster