Haberler MARUF VAKFI AÇILDI

MARUF VAKFI AÇILDI

 

ASKON tarafından kurulan Maruf Vakfı’nın Genel Merkezi, İstanbul’da Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca’nın katıldığı törenle açıldı.

Merkezi Zeytinburnu’nda bulunan Maruf Vakfı, akademik anlamda ekonomik araştırmalar yapmak ve evrensel anlamda ekonomik düzensizliklere karşı hakkaniyetli öneriler üretmeyi hedefliyor. Adnan Danışman’ın başkanlığını yaptığı vakıf bünyesinde bir de ‘İslam Ekonomisi Enstitüsü’ bulunuyor. Enstitünün başkanlığını ise Sıtkı Abdullahoğlu yapıyor.

Maruf Vakfı Genel Başkanı Adnan Danışman, vakfın açılışında yaptığı konuşmada “Bugün belki de son 300 yıldır İslam ekonomisiyle ilgili yapılan araştırmaların kesintiye uğradığı dönemden yeni bir döneme geçmenin günü olacaktır diye temenni ediyorum. Biz önümüzdeki dönemlerde kapitalizmin bir kırılma ile karşılaşabileceğini bu kırılma noktası sonrasında dünya halklarını öncelikle İslam coğrafyasını ama genelde dünya halklarını İslami yaşam biçimi ortaya koyma çabası içerisindeyiz. Yani tamamen bir ekonomik model oluşturma çabası içerisindeyiz” derken, İslam Ekonomisi Enstitüsü Başkanı Sıtkı Abdullahoğlu da vakıf bünyesinde kurulan enstitünün İslam öğretileri çerçevesinde ekonominin yeniden anlaşılması için stratejik çalışmalar yapacağını söyledi. Vakfa tam destek veren ESMEDYA Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ise, "Kapitalizm tökezledi, Batı ideallerini yitirdi. İnsanlığın yeni bir İslami toplumsal modele ihtiyacı var. Yeni bir Asr-ı Saadet'e şahit olacağız" dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna, “İslam ekonomisi ahlaktır hayat tarzıdır. Bu yeni bir iddia değildir. Var olanı, üç yüz yıldır küllenen bir şeyi biz açmaya ortaya koymaya çalışıyoruz. Bugün burada başlattığımız bu hareketin devletimizin, hükümetimizin de küresel düzeyde başladığı hareketle aynı noktada olduğunun farkına varmamız lazım” dedi. 

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Maruf Vakfı Genel Merkezinin açılışında, İslam ekonomisi alanında yakın dönemde İslam coğrafyasının değişik yerlerinde önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bu çalışmaların ciddi olmasına rağmen yeterince sistematik olmadığını belirten Kurtulmuş, buna rağmen bu alanın hala çok bakir olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, dünya ekonomisi ve siyasetinin son dönemde ciddi sıkıntı, kriz ve kaoslarla karşı karşıya olduğunu aktararak, "Bu tür vakıfların kurulmakta olması, Türkiye ve İslam ümmeti için büyük bir sevinç ve umut vesilesidir." dedi.

 

 

HaberlerGENEL BAŞKANIMIZ SULUOVA BELEDİYE BAŞKANI ÜÇOK’U AĞIRLADICESUR: KUDÜSLÜ MÜSLÜMANLAR İÇİN ACİL 10 BİN KONUT GEREKİYORASKON HEYETİ İBB BAŞKANI UYSAL’I ZİYARET ETTİBAŞKAN CESUR EYÜPSULTAN BELEDİYE BAŞKANI AYDIN’I AĞIRLADIASKON’DAN FİLİSTİN ÇIKARMASIASKON BAŞKANI CESUR: "28 ŞUBAT’TA BU MİLLET SOYULMUŞTUR"BAŞKAN CESUR, TÜMSİAD BAŞKANI DOĞAN’I AĞIRLADIASKON, ÜYE BULUŞMALARI DEVAM EDİYORBAŞKANIMIZ DARÜLACEZE MÜESSESİ’Nİ ZİYARET ETTİASKON YENİ YATIRIMLAR VE İŞ GELİŞTİRME KOMİSYON’U, ASELSAN MACUNKÖY TESİSLERİNİ YERİNDE İNCELEDİTümünü Göster