Haberler MAKİNE SEKTÖRÜ “YENİ NESİL SANAYİ VE ENDÜSTRİ 4.0” DEĞERLENDİRDİ

MAKİNE SEKTÖRÜ “YENİ NESİL SANAYİ VE ENDÜSTRİ 4.0” DEĞERLENDİRDİ

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Adnan DALGAKIRAN’ın konuşmacı olarak katıldığı “Yeni Nesil Sanayi ve Endüstri 4.0” konusunun ele alındığı ve moderatörlüğünün Makine Sektörü Başkanı Ercan VERGİLİ tarafından yapılan toplantı ASKON Genel Merkez’de gerçekleşti.

Ana teması “Küresel Rekabette Nitelikli Üretim” ve “Dijital Dönüşümde İş Modelleri” olan söyleşilerimizin ilkini 4. Sanayi devriminin duayeni Siemens Türkiye İcra Kurulu Üyesi Sayın Ali Rıza ERSOY konuşmacı olarak katıldığı “4. Sanayi Devrimi” panelini gerçekleştirmiştik.

İkincisini gerçekleştirdiğimiz Adnan DALGAKIRAN'ın katılımıyla “Yeni Nesil Sanayi ve Endüstri 4.0” konulu söyleşide makine sektörünün geleceği, geleceğin fabrikaları ve en önemlisi endüstri 4.0 konuşuldu.

“Yeni Nesil Sanayi ve Endüstri 4.0” programı Makine Sektörü Başkanı Sayın Ercan VERGİLİ’nin açılış konuşması ile başladı.

Ercan VERGİLİ konuşmasında, makinenin dünyada en çok ticaret yapılan ürün olarak makine sektöründeki teknolojik ilerleme ve yüksek katma değer üretimi tüm sektörlerin kalkınmasındaki en önemli unsur olduğuna ve uluslararası rekabette Endüstri 4.0 anlayışının öne çıkarak, internet üzerinden yönetilen ve birbirleriyle konuşan makinelerin çağı olacağına değindi.

Nitelikli Üretime değinen Adnan DALGAKIRAN; “Türkiye makine şirket sayısı 11.000 ile 14 milyar dolar, Almanya 6.000 şirket ile 300 milyar dolar ihracat yapıyor. Makine sanayisinin daha hızlı gelişebilmesi için elektronik üretim ve yazılımda Türkiye’nin ciddi bir atak yapması gerekiyor. Rakiplerimizi çok iyi bilmek zorundayız. İnsanların neden bizi tercih edeceğine dair bir fikrimiz olmalı. “Ben daha ucuz yapıyorum!” tek başına hiçbir şey anlatmıyor. Türkiye’deki KOBİ’lere baktığımız zaman yüzde 75’i üç yıl içerisinde ihracat pazarından çekiliyor. Bu korkunç bir istatistik.” dedi.

ENDÜSTRİ 4.0 ÇAĞINI YAKALAMAK ZORUNDAYIZ

Dalgakıran; “Gelişmiş ülkeler, sanayide yeni bir evreye geçiyor. Geleneksel sanayideki standart işçilik anlayışının yerini akıllı fabrika sistemlerinin alacağı bir endüstri anlayışı gelişiyor. İleri teknolojili ülkeler, tedarik ve müşteri ağlarını data analiziyle yönetecek, “Endüstri 4.0” diye adlandırılan bir sanal fabrika sistemine hazırlanıyor. Türkiye olarak, süreç otomasyonunda devrimci yeniliklerin yaşanacağı Endüstri 4.0 çağını yakalamak zorundayız. Türkiye’nin sanayicileri bu yönde özverili bir çalışma içine girmiş durumda. Üretimi endüstri 4.0 ile yapılmasının en büyük sebebi maliyettir. Almanya bu sistem ile insan gücünü azaltıyor.” dedi.

Soru-cevap bölümü ile sonlanan “Yeni Nesil Sanayi ve Endüstri 4.0” söyleşisinin ardından Makine Sektörü Başkanı Ercan VERGİLİ tarafından Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan DALGAKIRAN’a plaket takdim edilerek program son buldu.

HaberlerASKON, 23 Nisan’da başkanlık koltuğunu çocuklara devrettiSGK VE İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ASKON’DA ELE ALINDI“Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız”ARABULUCULUK SİSTEMİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDI ASKON’DAN BORSA İSTANBUL BAŞKANI KARADAĞ’A ZİYARET Türkiye-Pakistan İkili İş Görüşmeleri ASKON'da GerçekleştirildiÇİN HALK CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUK ZİYARETİGENEL BAŞKANIMIZ İTHİB ÖDÜL TÖRENİNE KATILDICİHANNÜMA’DAN ASKON’A ZİYARETGENEL BAŞKANIMIZ SULUOVA BELEDİYE BAŞKANI ÜÇOK’U AĞIRLADITümünü Göster