Haberler KAZAKİSTAN’DA YATIRIM FIRSATLARI

KAZAKİSTAN’DA YATIRIM FIRSATLARI

Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan SAPİYEV ve Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı’nın Türkiye Temsilcisi Nuriddin AMANKUL konuşmacı olarak katıldığı “Kazakistan’da Yatırım Fırsatları” konusunun ele alındığı ve moderatörlüğünün ASKON Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Hüsnü Kazan tarafından yapılan toplantı ASKON Genel Merkez’de gerçekleşti.


Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Yerkebulan Sapiyev ülke hakkında da genel tanıtım yaptı. Türkiye’nin çok büyük bir tecrübesi olduğundan bahseden Sayın Sapiyev, bu tecrübeden faydalanmak istediklerini dile getirdi. Ekonominin ana temelinde yer alan ve oluşturan KOBİ’lerin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Yerkebulan Sapiyev, KOBİ’lere yaklaşımlarının Türkiye ile aynı çizgide olmasından dolayı ortak noktalarının olduğunu belirtti.


Programın akışında sözü Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı Temsilcisi Nuriddin Amankul’a bırakan Sayın Sapiyev, Kazakistan’ın Dünya’da yüz ölçümü bakımından 9. Büyük ülke olduğundan bahsetti. Program Sayın Amankul’un sunumu ile devam etti. Amankul Kazakistan ekonomisi ve kaynakları bakımından daha detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Bunlara ek olarak Amankul, ülkedeki nüfus artışına da değinerek buna dayalı olarak ekonomik ivmenin güçleneceğine ve yukarı doğru grafiklerin seyrettiğine değindi.


Sınırları açısından ticari olarak önemli bir konumda olduklarını belirten Amankul, Ana çatı olarak 10 sektörden bahsetti ve başta Tüketim malları, Tarım-Gıda ve Hayvancılık, Kimya malları gibi sektörleri vurguladı. Nuriddin Amankul gerçekleştirdiği sunumda serbest ekonomi bölgelerine değindi ve ülkelerinde gerçekleştirilebilecek yatırımlar için temel paket ve özel paket içeriklerini bahsederek ASKON üyelerine bölgede gerçekleştirilebilecek çalışmalarda detaylara yer verdi. Düşük maliyetli kaynaklar sunumda kalem kalem işlendi ve yatırımı fırsata dönüştürmenin detayları üyelerimize aktarıldı.


Programın sonunda Soru-Cevap bölümünün ardından ASKON Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Hüsnü Kazan tarafından katılımlarından dolayı Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyev ve Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Nuriddin Amankul'a günün anısında plaket takdim edildi. Sayın Sapiyev ve Amankul da ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA ve ASKON Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Hüsnü Kazan’a plaket takdim ettiler.

HaberlerASKON GAZİANTEP ŞUBESİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDIASKON YABANCI İŞADAMLARI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTUGENEL BAŞKAN CESUR BAŞBAKAN YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜİSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, ASKON GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİTümünü Göster