Haberler GELENEKSEL ASKON İFTAR PROGRAMI 2015

GELENEKSEL ASKON İFTAR PROGRAMI 2015

 

ASKON GELENEKSEL İFTARI, CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.

 

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Geleneksel İftar Programı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN,  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri IŞIK, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKÇİ, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet MÜEZZİNOĞLU ve İstanbul Valisi Sayın Vasip ŞAHİN, mülki ve idari amirler, ASKON üyeleri ve davetlilerin teşrifleriyle Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, dileklerinin sağlam temellere dayalı yeni hükümetin bir an önce kurulup dinamik bir politik tavırla ülke meselelerine odaklanması olduğunu belirterek, "Zira hiçbir mazeret, başarının yerini tutamaz" dedi. 

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bu yıl 17'ncisi düzenlenen ASKON Geleneksel İftar Programı'nda konuşan Koca, Türkiye'nin önemli bir 10 yıllık dönemi geride bıraktığını, artık gözlerin yeni 10 yıla çevrildiğini kaydetti. 

 

Koca; şimdi yeni bir dönem ve yeni bir çağ olduğunu, artık yeni şeyler düşünmek, yeni şeyler planlamak ve yeni şeyler yapmak gerektiğini anlatarak, "Hiç şüphesiz eski tarzda yapılacak politika ve uygulamalarla yeni on yılı kuşatmak çok mümkün olmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

 

Bu durumun yeni bir yarışı, yeni bir mücadeleyi gerektirdiğini dile getiren Koca, yeni politikalar tasarlamak, yeni ekonomik dinamikler için kolları sıvamak gerektiğini ifade etti. 

 

Koca, "Eğer çağı yakalayacak ve bir adım öne geçecek bilgi, teknoloji ve inovasyon üretmeyi becerebilirsek ancak o zaman ülkemiz beklenen büyük sıçramayı yapacak ve çok eskilerde kalan o büyük izlerine yeniden daha güçlü olarak basabilecektir. Bunu sadece biz söylemiyoruz. Bize dışarıdan iyi bakanlar da söylüyorlar" diye konuştu.

 

"Ekonomik kriz, siyasal krizler de üretti"

 

Koca, dünyanın 2008 yılında düştüğü küresel krizin etkilerinden henüz kendisini tam olarak kurtaramadığını belirterek, "Adeta her 6 ayda yeni bir etki alanı yine küresel krize bağlanıyor" dedi.

 

"Sanki ekonomik kriz, siyasal krizler de üretti" diyen Koca, Türkiye'nin de bu siyasal krizlerin yoğunlaştığı coğrafyanın merkezinde kaldığını, Ortadoğu yetmiyormuş gibi kuzey komşuların da bu kaosa eklendiğini, böylece ciddi bir gerilim atmosferinin içinde yaşamaya mecbur kaldıklarını anlattı. 

 

Bam teli konularından bir tanesinin de büyüme stratejilerinin yenilenmesi meselesi olduğunun altını çizen Koca, "Beklenen o büyük değişimi gerçekleştiremiyoruz. Bilgi üretmek, teknoloji üretmek, maalesef henüz tatmin edici düzeyde başarabildiğimiz işler değil ama içinde bulunduğumuz badireyi atlatmak için başka da yolumuz gözükmüyor" ifadelerini kullandı.

 

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programda davetlilere hitap eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Ramazan ayının tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyerek ve iftar programını düzenleyen ASKON Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Şükürler olsun ki, muazzam bir ruh ve gönül zenginliğine sahip olan bir milletin mensuplarıyız” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ’ın Kobani saldırısından sonraki gelişmeleri hatırlatarak, “Masum sivilleri hedef alan bu saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Bugüne kadar ülkemize sığınan, Türkiye’yi güvenli bir liman olarak gören hiç kimseye kapımızı kapatmadık. Ancak, bu menfur saldırı sonrasında bilhassa bölücü örgüte müzahir çevrelerin, hiçbir ilke ve ahlak tanımadan ülkemizi hedef alan bir iftira ve karalama kampanyası yürüttüğünü görüyoruz” dedi.

 

“DÜNYANIN KALBİ ANADOLU’DA ATIYOR”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu’nun sadece bir toprak parçasının ismi olmayıp aynı zamanda ‘bir tarih ve medeniyet kitabı’ olduğunu; medeniyetlerin, fetihlerin ve önemli kırılma noktalarının kavşağında yer aldığını belirterek, şöyle dedi: “Çağ açıp çağ kapatan, dünya siyasetinin seyrini değiştiren hadiselerin birçoğu, ya Anadolu’nun içinde ya da yakın çevresinde yaşanmıştır. Anadolu doğru şekilde okunmadan, bu toprakların hafızası kavranmadan, ne dünya tarihini, ne de dünya siyasetini anlayabiliriz. Hiç mübalağa etmeden söylüyorum: Dünyanın kalbi işte burada atıyor. Bu, nasıl tarih boyunca böyleyse, bugün de aynı şekilde gerçektir” dedi.

 

“100 YIL ÖNCE KURULAN SYKES-PICOT DÜZENİ, BUNCA ACININ, ŞİDDETİN VE KARDEŞ KANININ EN BÜYÜK MÜSEBBİBİDİR”

 

Suriye, Irak, Mısır, Ukrayna, Yunanistan, Yemen, Filistin, Körfez bölgesi ve Balkanlar'ın en sıcak gelişmelerin yaşandığı yerler olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bilindiği gibi dünyanın ve bölgemizin son yüzyılını, Birinci Dünya Savaşı sırasında masa başında kurgulanan Sykes-Picot Anlaşması belirledi. Yaklaşık 100 yıl önce kurulan bu düzen, bunca zamandır yaşadığımız acıların, savaşların, şiddetin, akan kardeş kanının en büyük müsebbibi oldu. Kardeşi kardeşten, gönülleri gönüllerden ayıran suni sınırlar, petrol hatlarının güvenliğini temine yönelik politikalar, sürekli beslenen iç gerilimler, son yüzyıllık tarihimize damgasını vurdu" diye konuştu. 

 

 “VATANDAŞLARIMIZ; YALAN, İFTİRA VE KARA PROPAGANDA İLE SİYASET YAPMAK İSTEYENLERE PRİM VERMEYECEKTİR”

 

‘Türkiye partisi’ olmanın yolunun, bu çevrelerin taşeronluğunu yapmaktan değil, bu ülkeye gönül bağıyla bağlı olmaktan ve ülkesine değer vermekten geçtiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Lafla Türkiye partisi olunmaz, icraatla olunur. Türkiye partisi olduklarını iddia edenlere karşı iltifat gösterenler de işte şimdi bu son olaylarda da Türkiye’yi uluslararası bir terör örgütüyle aynı kefede gösterme cehaletinin içerisinde olanlarla aynı safta olduklarını bir kez daha görsünler. Vatandaşlarımızın, yalan, iftira ve kara propaganda ile siyaset yapmak isteyenlerin çağrılarına prim vermeyeceklerine inanıyorum. Bu çağrıyı yapanlardan da üzerlerindeki sorumluluğun bilinciyle hareket etmelerini, artık terörle aralarına mesafe koymalarını bekliyorum” dedi.

 

“KADİM DEĞERLERİ İLE BAĞINI KOPARAN MİLLETLER VİCDANINI, FİKRİYATI OLMAYAN MİLLETLER İSE İDDİASINI KAYBEDER”

 

Kadim değerleri ile bağını koparan milletlerin vicdanını, fikriyatı olmayan milletlerin ise iddiasını kaybedeceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakınız bizim medeniyet dilimizde şu sofranın adı ‘Halil İbrahim sofrası’dır. Bizim irfanla, hikmetle yoğrulmuş kültürümüzde misafirin adı ‘Tanrı misafiri’dir. Bizim lisanımızda ekmeğin adı ‘nimet’tir. Komşusu açken tok yatmak bize yasaklanmış, haram kılınmıştır. İşte biz böyle bir bilinçle, bu şuurla hareket etmek mecburiyetindeyiz. Bu evrensel değerleri birey olarak, aile olarak, millet olarak yaşatmak, bizi biz kılan en değerli hasletlerimizdir. Ben inanıyorum ki, bu akşam ASKON’un bu davetinde bir araya gelen tüm kardeşlerim zekâtlarıyla, fitreleriyle nice kapısı çalınmamış fakir fukarayı, garip gurabayı arayıp bulmak suretiyle Ramazan’ın bu ulvi yapısını çok daha içini doldurarak zengin kılmaktadırlar. Bu değerlere sımsıkı sahip çıkmak, onları hayatımızın her alanına teşmil etmek zorundayız. Sadece kazanmak, ne pahasına olursa olsun kazanmak yerine; helalinden kazanan; kazandıklarını işçisinden komşusuna ve akrabasına kadar herkesle paylaşan olmalıyız.”

 

Yaşanan haksızlıkların üstesinden gelmek için gücü değil hakkaniyeti merkeze alan, merhametsiz bir rekabeti değil adaleti, paylaşmayı ve dayanışmayı esas alan bir anlayışa ihtiyacımızın olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanlık, başkalarının acısına göz yumdukça, ötekinin yarasına merhem olmadıkça, aradığı iç huzuru ve mutluluğu hiçbir yerde bulamaz” dedi.

 

"TÜRKİYE'NİN EN ZOR SÜREÇLERİNİ SİZLERLE BİRLİKTE YAŞADIK"

Erdoğan, "Türkiye'nin en zor süreçlerini sizlerle birlikte yaşadık. 28 Şubat'ı, 28 Şubat'ın siyaset ve ekonomi üzerindeki o ağır baskılarını birlikte yaşadık" diye konuştu.

AK Parti'nin kuruluş ve iktidara yürüyüş sürecini de yine birlikte yaşadıklarını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Ama en önemlisi, 12 yıl boyunca el ele vererek, gönül gönüle vererek, Türkiye'ye çok büyük hedefleri birlikte yaşattık. Ülkemizi çok yüksek seviyelere birlikte ulaştırdık. Bugün bir dönüm noktasında yeni bir başlangıcın arifesinde, ASKON'a ve ASKON'un tüm yöneticilerine, tüm mensuplarına bu yol arkadaşlığından büyük memnuniyet duyduğumu, büyük gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Yine bu dönüm noktasında her birinize Türkiye ekonomisini büyüttüğünüz, ihracatı büyüttüğünüz, yatırım yaptığınız, insanlara iş imkanları sağladığınız, oluşturduğunuz için şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum" dedi.

 

“MİSYONU, ‘TİCARİ VE İKTİSADİ HAYATIN AHLAKİ TEMELE KAVUŞTURULMASI’ OLAN ASKON’A GÜVENİYORUM”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, bu anlayışı temsil eden kurumların kıymetinin her geçen gün artıp rollerinin daha fazla önem kazandığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

 

“Ben bu bakımdan 1998 yılından beri kendine misyon olarak ‘ticari ve iktisadi hayattaki haksızlıkların giderilip ahlaki temele kavuşturulmasını’ belirleyen ASKON’a güveniyorum. ‘Haklı zenginlik’ ifadesiyle bayraklaştırdığınız ideallerin, sizlere bu kutlu yolda azık olacağına inanıyorum.” ASKON üyelerine hitaben “Sizler ülkemizin ve demokrasimizin en zor dönemlerinde ortaya koyduğunuz asil duruşla, gerçekten tarih yazdınız, örnek oldunuz. Cesaretinizden, dirayetinizden, sabrınızdan dolayı her birinizi tebrik ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını tamamladı.

 

Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'a, ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA tarafından Prof. Dr. Şinasi ÇELİKER'in hazırladığı hat tablosu takdim edildi.

HaberlerASKON GAZİANTEP ŞUBESİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDIASKON YABANCI İŞADAMLARI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTUGENEL BAŞKAN CESUR BAŞBAKAN YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜİSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, ASKON GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİTümünü Göster