Haberler GELENEKSEK ASKON İFTARI BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’IN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GELENEKSEK ASKON İFTARI BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’IN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)’nin bu yıl 18.si düzenlediği Geleneksek ASKON iftarı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programa Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbulBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircah, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci'nin yanı sıra çok sayıda iş adamı katıldı.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, ekonominin yeni bir atılım dönemine ihtiyaç duyduğunu belirterek, "İmalat sanayisini mutlaka ayağa kaldırmak zorundayız. İhracat şahlanmalıdır, katma değeri yüksek ürünler üretmeyi becermeliyiz." dedi.

Burada konuşan Koca, Türkiye'de terörle mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü belirterek, Türkiye'nin tüm kesimlerin dik durması gereken bir dönemden geçtiğini söyledi.

Hükümetin milli iradeden ve ekonomik kalkınmadan yana tutumunun ülke için önemli bir ivme olduğunu ifade eden Koca, "Dik durmaya ihtiyacımız var. Buna niyetli bir yönetim var şu an iş başında. Ancak bizim dik durmamızın birilerinin işine gelmediği ve gelmeyeceği aşikar. O yüzden bize diz çöktürmeye çalışanlar üstümüze geliyorlar, vuruyorlar ve kırıyorlar. Ancak milletimizin metaneti yüksektir. Bunları da aşacağız ve inşallah uzak olmayan bir zamanda yeniden arzu ettiğimiz duruşumuza kavuşacağız." diye konuştu.

Dünyada birçok ülkenin çeşitli yönlerden karmaşa içerisinde olduğunu hatırlatan Koca, "Maalesef evrensel anlamda huzur ve sükunet yok. Ekonomik olarak girilen girdap ve ardından yığınla siyasi sorunla adeta beslendi ve bugünlere gelindi. Her şeye rağmen makro verilerde ülkemizin sıralaması oldukça iyi konumda. 2015 yılını yüzde 4 büyümeyle kapattık. 2016'da ilk çeyreğin yüzde 4,5'larda gelmesi beklenmektedir. Bu büyük kaos ortamında bu rakamları yakalamış olmak ülkemiz açısından son derece umut ve heyecan vericidir. İnşallah daha iyilerini de hep birlikte yapacağız." ifadelerini kullandı.

Mustafa Koca, derneğin her zaman kendi menfaatleriyle ülke menfaatlerini buluşturacak tercihlerde bulunduğunu belirterek, "Hükümete önerilerde bulunurken, hükümetlerde beklenti oluştururken hep aynı ilkeyle yola çıktık. Sırf kendimiz için iyi olanın peşinde koşmadık." dedi.

Türkiye'nin bölgesindeki ateş çemberine dikkati çeken Koca, bozulan siyasi ilişkilerin ekonomiye olumsuz etkilerinin bulunduğunu kaydetti.

Reel sektör temsilcilerinin tüm riskleri sırtında taşıyarak iş yapmaya çalıştığını anlatan Koca, "Ekonominin tam anlamıyla yeni bir atılım dönemine ihtiyaç duyduğu bir dönemdeyiz. İmalat sanayisini mutlaka ayağa kaldırmak zorundayız. İhracat şahlanmalıdır, katma değeri yüksek ürünler üretmeyi becermeliyiz. Çok açık ifade etmek gerekirse, hangi konuda rekabet etmek gerekirse, hangi alanda rekabet edeceksek o alanı, Ar-Ge'yi, inovasyonu, teşviği de o alanlarda yoğunlaştırmalıyız. Türkiye denildiğinde akla gelebilecek en az 5 alan öne çıkmak zorunda. Bunun için hep birlikte çalışabilmeliyiz." değerlendirmesini yaptı.

ASKON'un e-Muhtıra ve Gezi Olayları gibi olaylara tepki göstererek, milli iradeyi destekleyen ilk kurumlardan olduğunu anımsatan Koca, ASKON'un milli iradeden yana tutumunu sürdüreceğini vurguladı.

Koca, derneğin, yeni Anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin raporlarını kamuoyuyla paylaştığını dile getirerek, "Türkiye'de bizi biz yapan değerlere sahip olduğumuz sürece inanıyorum ki hiç kimse bileğimizi bükemeyecektir." dedi

Başbakan Yıldırım Üreterek, Terleyerek Zenginlik Vurgusu Yaptı
Başbakan Yıldırım, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ASKON'un geleneksel iftar programında yaptığı konuşmada, üreterek, terleyerek zenginlik vurgusu yaptı.

Yıldırım, "Haklı zenginlik diyorsunuz, işte bizim de dediğimiz ASKON'un dediğidir. Üreterek, terleyerek zenginlik... Zenginlik tabii ki üretim yapan, iş sahiplerimizin olacak ama sizin zenginliğiniz bir araya gelince ülkenin zenginliği demektir. Ülkenin zenginliği demek ülkemizin, milletimizin arzu ettiği muasır medeniyetler seviyesindeki hedeflerimiz demektir. 2023 hedefleri demektir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin 2023 hedefleri için istikrarın çok önemli olduğunu aktaran Yıldırım, "Güçlü siyasi irade ve istikrarlı bir yönetimle Türkiye bu hedefleri inşallah iş alemiyle dayanışma halinde başaracaktır. Buna yürekten inanıyoruz. Bu yetmez, ayrıca kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi milletin huzurunu sağlamak iş ortamını iyileştirilmesini başarmak mecburiyetindeyiz." diye konuştu.

Konuşmasında terörle mücadeleye değinen Yıldırım, "Ülkemizde bugünlerde amansız şekilde teröre karşı bir mücadelemiz var, operasyonlarımız var. Bunların amacı belli. Bunların amacı, birliğimizi, beraberliğimizi, toprak bütünlüğümüzü bozmaya çalışan iç ve dış destekli terör örgütünü Türkiye'nin gündeminden çıkarmaktır. İş alanında da uzun vadeli yatırımlar yapmanın, planlar kurmanın olmazsa olmaz şartı da budur." dedi.

Dünyada 2008 yılında başlayıp devam eden küresel krizin hala bitmiş olmadığını aktaran Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
"Bazı gelişmiş ülkelerde hala ciddi anlamda ekonomilerde daralma var. Küresel büyüme hedefleri gittikçe revize ediliyor, aşağı doğru revize ediliyor. Allah'a şükür Türkiye, üst üstüne yaklaşık 4,6 büyüme gerçekleştiren son 14 yılda bu büyümeyi kesintisiz gerçekleştiren nadir ülkelerden biri. Kriz teğet geçecek denildiğinde, Sayın Cumhurbaşkanımız böyle tarif ettiğinde çok bilmiş ekonomistler istihza etmeye çalıştılar ama gün geldi tarih Cumhurbaşkanımızın bu öngörüsünü doğruladı. Dünyadaki küresel krizler, piyasalar, ticaret yerle bir olduğu halde Türkiye küresel krizden en az şekilde etkilenen ülkeler arasında yerini aldı. Bugün de hala gelişmekte olan ülkeler arasında büyümesini kararlılıkla sürdüren ülkelerden biri de Türkiye'dir. Son ekonomik göstergeler geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon oranı Türkiye'nin son 3 yılda en düşük enflasyon seviyesi. Onun için değerli dostlar, değerli iş adamları, sizlere önerim şudur: Tam yol yatırım, tam yol üretim, daha fazla zenginlik, daha fazla haklı zenginlik. Üreterek, ter dökerek kazanmak."

Başbakan Binali Yıldırım, birinci önceliklerinin her zaman reel ekonomi olduğunu aktararak, şunları kaydetti:
"Tabii ki mali disiplini ihmal etmeyeceğiz. Tasarrufu ihmal etmeyeceğiz. Türkiye tasarruf anlamında maalesef son yıllarda tasarruf oranı azalan bir ülke. Dış kaynak Türkiye'ye hala gelmeye devam ediyor ama gelen dış kaynağın daha uzun vadeli kalıcı doğrudan yatırımlara yönlendirilmesi bizim en öncelikli hedefimiz olacak. Kısa vadeli sıcak para portföy yatırımları, bizim üretim için kalkınma için istihdam için öncelikli olarak ele aldığımız bir konu değildir. Bunlar ekonominin doğal şartları içinde olmaya devam edecek ancak Hükümet Programı'nın Meclis'te sunarken de söylediğim bir laf var; 'Yatırımcının önüne turkuvaz halı sereceğiz.' Türkiye'nin geleceği budur, kalkınmanın refahın da başka bir sihirli formülü de yoktur. Üretim, üretim, üretim, daha fazla üretim. Ölçek ekonomisine uygun üretim... Küresel rekabete erişecek her türlü desteği vermenin gayreti içinde olacağız."

İş adamlarına önemli görevler düştüğünü dile getiren Yıldırım, "Sizler, Türkiye'nin lokomotifisiniz. Sizler, Türkiye'nin kalkınması ve istihdamı sağlayan gizli kahramanlarısınız. Onun için sizlere ne kadar destek olsak, ne kadar teşvik etsek o kadar yeridir." ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasının ardından ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca tarafından plaket takdimi yapıldı.
HaberlerKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİASKON, 23 NİSAN’DA BAŞKANLIK KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA DEVRETTİSGK VE İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ASKON’DA ELE ALINDI“Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız”ARABULUCULUK SİSTEMİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDI Tümünü Göster