Haberler Evlenenlere Çeyiz Yetiştirmek İçin Fabrika Açacağız

09.05.2012

EVLENENLERE ÇEYİZ YETİŞTİRMEK İÇİN YENİ FABRİKA AÇACAĞIZ


Her yıl ortalama 600 bin gencin evlenmesi ve konut sektöründeki gelişmeler züccaciye sektörünün yüzünü güldürüyor. Çeyiz alanlar sayesinde yılda 1,5 milyon tencere, 2,5 milyon da çaydanlık ve yemek seti üreten Korkmaz, müşterilerden gelen talebe yetişmekte zorlanıyor. Korkmaz Yönetim Kurulu üyesi Kerim Korkmaz, "Biz de çareyi yeni fabrika kurmakta bulduk. " diyor.

Paslanmaz çelik mutfak eşyaları ve elektrikli ev aletleri alanında üretim yapan Korkmaz, ürün yetiştiremiyor. Yılda 1,5 milyon tencere, 2,5 milyona yakın da çaydanlık ve yemek seti ürettiklerini söyleyen Korkmaz Yönetim Kurulu üyesi Kerim Korkmaz, "Fakat ürün yetiştirmekte sıkıntı yaşıyoruz. Korkmaz'a artan talep sebebi ile fasondan çıktık ama yine de talebe yetmedi. Biz de yeni fabrika kurmaya karar verdik." dedi. Şirket, yeni fabrikayı Gebze'de bu sene inşa etmeye başladı.

2013'te üretime başlayacaklarını söyleyen Kerim Korkmaz, yeni fabrikanın 30 bin metrekare kapalı alana sahip olacağını söyledi. Şirket bu fabrika için 25 milyon dolar bütçe ayırdı. "Bunun yanında otomasyon yatırımlarımız da sürüyor." diyen Kerim Korkmaz, bunun için geçen yıl 1,5 milyon Euro harcadıklarını, bu yıl da 3 milyon Euro'ya yakın harcama yapacaklarını söyledi. Bu sene 40. yaşını kutlayan şirketin Yönetim Kurulu üyesi Kerim Korkmaz, 2011'de yüzde 34 büyüme gerçekleştirerek ciroyu 97 milyon TL'ye çıkardıklarını açıkladı. "2012'de ise yüzde 32 büyüyerek ciroyu 130 milyon TL'ye ulaştıracağız." diyen Kerim Korkmaz, geçen yıl yaptıkları cironun 28 milyon TL'sini ihracattan sağladıklarını söyledi. Firma ürünleri, beş kıtada 57 ülkeye ihraç ediyor. İran pazarını çelik tencere ile tanıştıran ilk şirket olduklarını söyleyen Korkmaz, Lübnan'da pazarın yüzde 50'sine hakim olduklarını anlattı. Korkmaz markasının da bir nebze dahil olduğu züccaciye sektörü 2,5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Korkmaz, "Bu pazarın 800 milyon doları ihracat payı. Geri kalan kısımda ise bizim üretimde bulunmadığımız cam, porselen gibi eşyalar da bulunuyor." dedi. 1972'de Mercan'da 50 metrekarelik bir atölyede İsmail, Hakkı ve Rahmi Korkmaz tarafından kurulan Korkmaz Mutfak Eşyaları, ilk üretimini paslanmaz çelikten tas, tabak, kâse, sini, tepsi olarak gerçekleştirdi. Şirket, 1982'de Türkiye'nin ilk çelik çaydanlığını üretti. 1984'te ilk çelik ve düdüklü tencere üretimini gerçekleştirdi. Bir yıl sonra elektrikli ev aletleri üretimine başlayarak günde 60 adet üretim gerçekleştirdi. 1997'de ise belli bir büyüme oranına ulaşan şirket, ahde vefa sebebiyle paslanmaz mutfak eşyaları üretimini Kocaeli Kandıra'ya taşıdı. Burada 300 kişi istihdam eden şirket, 2004'te de elektrikli ev aletleri üretimini İstanbul Sarıgazi fabrikasına taşıdı. Burada da 300 kişi çalıştıran şirket, bugüne kadar gerçekleştirdiği üretimlerle Design Turkey Endüstriyel Tasarım 2010 İyi Tasarım ve Reddot Design/ Honourable Mention 2011 ödüllerini, Ambalaj Ay Yıldızları yarışmasında Bronz Ödül, IF Tasarım Ödülü yarışmasında 'İyi Tasarım Ürünü Ödülü' aldı. Şirket, 2009'dan bu yana Adlıhan Tartan, Emre Akçal ve Esra Keskin gibi tasarımcılarla çalışıyor.

Bu arada şirket, önümüzdeki hafta yapacakları genel kurul sonrasında hem Türkiye'de hem de yurtdışında ya marka olarak mağazalaşma kararı alabilir ya da Boyner ve YKM gibi şirketlerin reyonlarına girebilir.
HaberlerASKON, 23 Nisan’da başkanlık koltuğunu çocuklara devrettiSGK VE İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ASKON’DA ELE ALINDI“Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız”ARABULUCULUK SİSTEMİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDI ASKON’DAN BORSA İSTANBUL BAŞKANI KARADAĞ’A ZİYARET Türkiye-Pakistan İkili İş Görüşmeleri ASKON'da GerçekleştirildiÇİN HALK CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUK ZİYARETİGENEL BAŞKANIMIZ İTHİB ÖDÜL TÖRENİNE KATILDICİHANNÜMA’DAN ASKON’A ZİYARETGENEL BAŞKANIMIZ SULUOVA BELEDİYE BAŞKANI ÜÇOK’U AĞIRLADITümünü Göster