Haberler EKONOMİ BAKANLIĞI İHRACAT GENEL MÜDÜRÜ SN. VEYSEL PARLAK ASKON'DA

“İHRACATTA 500 MİLYAR DOLAR HAYAL DEĞİL”

T.C Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Sn. Veysel PARLAK, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen "İhracat Teşvik Destekleri ve Gelecek Dönem Vizyonu" konulu toplantıda, “İhracatta 2023 stratejik beklentimizin 500 milyar dolar olmasını hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

İhracat Genel Müdürü Sn. Veysel PARLAK, “ihracat 2023 stratejimizin 500 milyar dolar olmasını hedefliyoruz. Türkiye 2023 ihracat stratejisine ulaşabilmesinde 19 stratejik hedef ve 76 stratejik eylem planladık. Bu planlamalar sonucunda 2023 hedeflerine ulaşmak hayal değildir. Bu hedefe ulaşmada hepimize bir görev düşüyor. Hepimizin vizyonu bu hedef doğrultusunda ilerlerse biz bu hedefi yakalarız.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)’da iş adamlarımızın katılımıyla düzenlenen toplantıda, Ekonomi Bakanlığı mevcut destekleri hakkında bilgiler veren PARLAK; ihracata hazırlık destekleri, pazarlama destekleri ve yüksek katma değere yönelik desteklerden firmaların faydalanması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin Almanya’ya makine ihraç edebilecek seviyeye geldiğini ifade etti.

-“Türkiye kalite ve teknoloji ile rekabet edebilen bir konuma sahip”

Sn. PARLAK: “Türkiye Almanya’ya makine ihraç edebilecek seviyeye geldiğini görüyoruz. Bizler Almanya fuarlarına katıldığımızda bizim firmalarımızın da bu çatıda yer aldığını gördük. Bizler bunları gördükçe daha da umutlandık. Artık Türkiye sadece fiyatıyla değil hem kalite hem de sürdürülebilir teknoloji ile rekabet edebilen bir konumdadır” ifadelerine değindi.

-“2014 yılında 171 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi”

İhracatta ki düşüşlerin nedeninin haksız rekabette alınan tedbirlerden olduğuna değinen PARLAK: “2014 yılında Türkiye 171 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. 2015’in ilk 3 çeyrekte ihracat rakamların da düşme gözükse de miktar olarak bir düşüş yoktur. Bu euro ve doların değer kaybetmesinden kaynaklı bir durumdur” ifadelerini kullandı.

İş adamlarından gelen soruları cevaplayan PARLAK, firmaların kalitelerini yükselterek yapısal dönüşümü arttıracak şekilde olan her markaya teşvik desteğini sağlayacaklarını belirterek, “Bizim ödenek ve kaynak sıkıntımız yok yeter ki firmalar bizden talep etsinler. Biz firmalara markalaşma yolunda her türlü desteği sağlamaya hazırız” ifadelerini vurguladı.

-“Rusya ile temaslarımız sürüyoruz”

İş adamlarımızdan Rusya’da temasların arttırılması gerektiği üzerine gelen soruyu cevaplayan PARLAK, “İran ile yaptığımız tercihli ticaret anlaşmasını Rusya ile de yapmak istiyoruz. Rusya ile temaslarımız sürüyor. Özellikle Rusya ile tarım ürünlerindeki ihracatını yakından takip ediyoruz. Ne yazık ki Rusya’da hantal bir yapı olduğundan süreci yavaş ilerletiyorlar. Biz bu hantallığı ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yakın zamanda Rusya ile ticari anlaşmalarımızın yürürlüğe gireceğini inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Samimi paylaşımlar içerisinde gerçekleştirilen toplantının ardından iş adamlarının sorularını cevaplayan Sn. PARLAK’a, GENEL BAŞKAN Mustafa KOCA tarafından günün anısına “Elif” kitabı takdim edildi.

HaberlerASKON GAZİANTEP ŞUBESİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDIASKON YABANCI İŞADAMLARI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTUGENEL BAŞKAN CESUR BAŞBAKAN YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜİSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, ASKON GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİTümünü Göster