Haberler ASKON’DA “YENİ DÜNYA DÜZENİ” TARTIŞILDI

ASKON’DA “YENİ DÜNYA DÜZENİ” TARTIŞILDI

Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Sayın Abdullah ÇİFTÇİ’nin konuşmacı olarak katıldığı “Dünyada Neler Değişiyor?” konusunun ele alındığı konferans ASKON Genel Merkez’de gerçekleşti.

Trump’ın dış politikaya etkileri, Ortadoğu'nun geleceği, yeni dünya düzeninin parametreleri, kapitalizm ve küreselizm kavgaları ve yapay zekanın tehditleri konu başlıklarının tartışıldığı programa katılan ASKON üyeleri Abdullah ÇİFTÇİ’yi ilgiyle dinledi.

Avrupa’da kapitalizm ve küreselizm kavgasu yaşandığını belirten ÇİFTÇİ: “ABD’de Hristiyan-Kapitalizmi desteleyen Trump ile küreselciler kapışıyor. Bizde nasıl Nakşibendilik, Kadirilik diri tutuluyor ise, yüzyıllar önce çıkan Tapınakçılar da bizimkilerden daha diri ve canlı durumdadırlar. Teknolojiyi ve şeytani aklı kullanıyorlar.” dedi.

“İRAN’DA İÇ KARGAŞA OLMA İHTİMALİ YÜKSEK”

Avrupa’da 2017’de Fransa, Almanya, Hollanda’da seçim var. Ayrıca İran’da da seçim var. İran seçiminde hem Hamaney/Devrim Muhafızları tarafı hem de Ruhani tarafı seçim stratejisini “oy kaygısı” ile geleneksel olarak “Şeytan Amerika” söylemi üzerinden yürütecek. Trump, seçim kampanyasında İran ile yapılan Nükleer Anlaşmayı iptal edeceği sözünü vermişti. İran’ın seçim sürecinde ABD ile İran arasında yeni bir gerginlik söz konusu olabilir. Almanya, Fransa ve Hollanda seçim sürecinde de “İslamofobik” söylemler ağır basacak. Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını söylemesi de bölgede ayrı bir fay hattı. Bu süreçte İran’da Devrim Muhafızları ile Ruhani grubu arasında ciddi bir çatışma, darbe ve iç kargaşa olma ihtimali yüksek.

“TRUMP SONRASI ABD–RUSYA UZLAŞI”

Trump ile Putin arasında karşılıklı bir iş birliği eğilimi var. Trump’un Dışişleri Bakanı adayı Exxon Mobil şirketinin eski CIO’su Rex Tillerson’un da Putin ile iyi bir diyaloğu olduğu söyleniyor.  Trump’ın Başkanlık koltuğuna oturması ile Rusya ve ABD’nin bölge üzerinde bir anlaşma yapma potansiyeli var. Ancak, bölgedeki ekonomik hedefler dışında dini, ideolojik hedefleri de olan Küreselciler bu süreci sabote etmek için terör, şiddet sarmalını giderek artırabilir.

ABD'nin seçilmiş çiçeği burnunda başkanı Donald Trump sonrası neler değişir? sorusunu cevaplayan ÇİFTÇİ:

“Suriye savaşı süreci bize 21. yüzyılda yeni nesil savaş yöntemlerini de öğretti. Devletler kendi aralarında orduları ile değil istihbarat, finans, vekalet örgütleri ve sosyal medya üzerinden algı yönetimi, psikolojik harp yöntemleri ile savaşıyorlar. Avrupa, ABD’de kurumlar üzerinde ve ayrıca NATO, IMF, Dünya Bankası gibi çok uluslu organizasyonlarda etkin olan aileler, lobiler de kendi aralarında güç ve paylaşım mücadelesindelerdir. Bu mücadelenin şiddetini, terör eylemleri, ani ölümler ve suikastlerle görüyoruz.” dedi.

ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA tarafından katılımlarından dolayı Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Abdullah ÇİFTÇİ’ye günün anısına plaket takdim edildi.

HaberlerBAŞKANIMIZ DARÜLACEZE MÜESSESİ’Nİ ZİYARET ETTİASKON YENİ YATIRIMLAR VE İŞ GELİŞTİRME KOMİSYON’U, ASELSAN MACUNKÖY TESİSLERİNİ YERİNDE İNCELEDİKuveyt İstanbul Başkonsolosluğu ZiyaretiASKON YERLİ VE MİLLİ EKONOMİ ZİRVESİ’Nİ KAYSERİ’DE GERÇEKLEŞTİRDİGENEL BAŞKANIMIZ İTHİB BAŞKANI GÜLLE’Yİ AĞIRLADIBAŞKAN CESUR AKİT MEDYA GRUBU İCRA KURULU BAŞKANI KARAHASANOĞLU’NU ZİYARET ETTİBAŞKAN CESUR, T.C. ADALET BAKANI SAYIN GÜL’Ü AĞIRLADIYÜZYILLIK HÜZNÜMÜZ KUDÜS ADLI PROGRAM ASKON’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİGENEL BAŞKANIMIZ, BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI AĞIRLADISLOVENYA HÜKÜMETİ FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU ZİYARETİTümünü Göster