Haberler ASKON’DA “YENİ DÜNYA DÜZENİ” TARTIŞILDI

ASKON’DA “YENİ DÜNYA DÜZENİ” TARTIŞILDI

Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Sayın Abdullah ÇİFTÇİ’nin konuşmacı olarak katıldığı “Dünyada Neler Değişiyor?” konusunun ele alındığı konferans ASKON Genel Merkez’de gerçekleşti.

Trump’ın dış politikaya etkileri, Ortadoğu'nun geleceği, yeni dünya düzeninin parametreleri, kapitalizm ve küreselizm kavgaları ve yapay zekanın tehditleri konu başlıklarının tartışıldığı programa katılan ASKON üyeleri Abdullah ÇİFTÇİ’yi ilgiyle dinledi.

Avrupa’da kapitalizm ve küreselizm kavgasu yaşandığını belirten ÇİFTÇİ: “ABD’de Hristiyan-Kapitalizmi desteleyen Trump ile küreselciler kapışıyor. Bizde nasıl Nakşibendilik, Kadirilik diri tutuluyor ise, yüzyıllar önce çıkan Tapınakçılar da bizimkilerden daha diri ve canlı durumdadırlar. Teknolojiyi ve şeytani aklı kullanıyorlar.” dedi.

“İRAN’DA İÇ KARGAŞA OLMA İHTİMALİ YÜKSEK”

Avrupa’da 2017’de Fransa, Almanya, Hollanda’da seçim var. Ayrıca İran’da da seçim var. İran seçiminde hem Hamaney/Devrim Muhafızları tarafı hem de Ruhani tarafı seçim stratejisini “oy kaygısı” ile geleneksel olarak “Şeytan Amerika” söylemi üzerinden yürütecek. Trump, seçim kampanyasında İran ile yapılan Nükleer Anlaşmayı iptal edeceği sözünü vermişti. İran’ın seçim sürecinde ABD ile İran arasında yeni bir gerginlik söz konusu olabilir. Almanya, Fransa ve Hollanda seçim sürecinde de “İslamofobik” söylemler ağır basacak. Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını söylemesi de bölgede ayrı bir fay hattı. Bu süreçte İran’da Devrim Muhafızları ile Ruhani grubu arasında ciddi bir çatışma, darbe ve iç kargaşa olma ihtimali yüksek.

“TRUMP SONRASI ABD–RUSYA UZLAŞI”

Trump ile Putin arasında karşılıklı bir iş birliği eğilimi var. Trump’un Dışişleri Bakanı adayı Exxon Mobil şirketinin eski CIO’su Rex Tillerson’un da Putin ile iyi bir diyaloğu olduğu söyleniyor.  Trump’ın Başkanlık koltuğuna oturması ile Rusya ve ABD’nin bölge üzerinde bir anlaşma yapma potansiyeli var. Ancak, bölgedeki ekonomik hedefler dışında dini, ideolojik hedefleri de olan Küreselciler bu süreci sabote etmek için terör, şiddet sarmalını giderek artırabilir.

ABD'nin seçilmiş çiçeği burnunda başkanı Donald Trump sonrası neler değişir? sorusunu cevaplayan ÇİFTÇİ:

“Suriye savaşı süreci bize 21. yüzyılda yeni nesil savaş yöntemlerini de öğretti. Devletler kendi aralarında orduları ile değil istihbarat, finans, vekalet örgütleri ve sosyal medya üzerinden algı yönetimi, psikolojik harp yöntemleri ile savaşıyorlar. Avrupa, ABD’de kurumlar üzerinde ve ayrıca NATO, IMF, Dünya Bankası gibi çok uluslu organizasyonlarda etkin olan aileler, lobiler de kendi aralarında güç ve paylaşım mücadelesindelerdir. Bu mücadelenin şiddetini, terör eylemleri, ani ölümler ve suikastlerle görüyoruz.” dedi.

ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA tarafından katılımlarından dolayı Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Abdullah ÇİFTÇİ’ye günün anısına plaket takdim edildi.

HaberlerKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİASKON, 23 NİSAN’DA BAŞKANLIK KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA DEVRETTİSGK VE İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ASKON’DA ELE ALINDI“Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız”ARABULUCULUK SİSTEMİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDI Tümünü Göster