Haberler ASKON Şanlıurfa Şubesi Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz'ın Teşrifleriyle Açıldı

26.09.2014

ASKON ŞANLIURFA ŞUBESİ KALKINMA BAKANI SAYIN CEVDET YILMAZ'IN TEŞRİFLERİYLE AÇILDI


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır’dan karayoluyla Şanlıurfa’ya gelerek ASKON Şanlıurfa şubesinin açılışına katıldı. Açılışa Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’le birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Milletvekili Halil Özcan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Askon Genel Başkanı Mustafa Koca, ASKON Genel Merkez Yönetim kurulu üyeleri ve davetliler eşlik etti.

Açılışta bir konuşma yapan ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA; “ Anadolu’da bir tabir vardır sevinçlerimizi paylaşırsak çoğalır. Bugün burada Şanlıurfa şubemizin açılışını gerçekleştirmek üzere bulunuyoruz. Türkiye holdinglerine katma değer sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi de Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Marmara Bölgesindeki gelir seviyesi aynı olduğu gün ancak bizim şöyle bir dinlenme, acaba ne yaptık diye düşünme hakkımız var diye düşünüyorum. Çünkü bugün artık Türkiye jeopolitik olarak bulunduğu noktada çok önemli bir konumdadır. 2023 hedeflerine ulaşması en temel hedeflerimizden bir tanesi. Bizler, üretimden gelen gücümüzü dünyanın her tarafında kullanmak zorundayız” dedi.

Genel Başkan Mustafa KOCA’dan sonra konuşan Bakan Yılmaz, bölgeler arasındaki kalkınmada 'adalet' kavramını önemsediklerini söyledi. Şanlıurfa'da yapılan kalkınma çalışmaları ile yatırımları anlatan Bakan Yılmaz, "Adalet kavramını çok önemsiyoruz. Kalkınma dediğimiz sadece belli kesim ve belli grupların kalkınması, belli yörelerin kalkınması anlamına gelmiyor. Kalkınma herkesi kapsamak zorundadır. Biz kapsayıcı bir kalkınma anlayışından yanayız. Sadece Şanlıurfa'da son iki yılda 259 projeye teşvik belgesi verildi. 1 trilyon 800 milyar lira özel sektöre teşvik belgesi verilmiştir. 16 bin 211 kişiye de istihdam öngörüldü " dedi.

Konuşmasında gönüllerin sınırlarının olmadığını ifade eden Cevdet Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bugün çevremizde yaşanan sorunları hep birlikte görüyoruz. Ortadoğu, Irak ve Suriye'deki sorunları görüyoruz. Bu kadar büyük bir yükü emin olun ki, bugün kalkınmış dediğimiz o zengin dediğimiz ülkeler var ya; onların birçoğu bu yükü kaldıramaz. Zaten görevlerini doğru dürüst yapmıyorlar. Aslında bütün bu mülteci meselesi bütün insanlığın sorunudur. Her ülkenin katkıda bulunması gereken bir meseledir. Ama görüyorsunuz gelişmiş ve zengin dediğimiz ülkeler şöyle işin uçundan tutuyorlar ve doğru düzgün bir fedakarlık yapmıyorlar. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak büyük bir fedakarlıkla bütün kardeşlerimizi kucaklıyoruz ve elimizden gelen tüm desteği onlara veriyoruz. İyi ki güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti var, bir de bunun olmadığını düşünün. Bu zor coğrafya içerisinde böyle istikrarlı bir ülke olmasaydı, böyle güçlü politikalar uygulamasaydık, bugün bölgemizin hali nasıl olurdu? Bunu hep birlikte düşünmemiz gerekiyor. Milyonlarca insana misafirlik yapıyoruz. Destek ve yardımcı oluyoruz. Biz insan odaklı politikalarımızla bu kardeşlerimizi kucaklamaya devam edeceğiz. Zulümden kaçan, ölüm korkusu olan, şiddete maruz kalan ve sıkıntılar içerisinde olan bu kardeşlerimize yardımcı olmak bizim insani, tarihi vazifemizdir."

'ÇÖZÜM SÜRECİNE SIMSIKI SARILACAĞIZ'

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çözüm sürecine sımsıkı sarılacaklarını kaydederek, şöyle konuştu:

"Çözüm sürecine sımsıkı sarılacağız. Kim bunu provake etmeye çalışırsa çalışsın, kim bu çözüm sürecini zayıflatmaya çalışırsa çalışsın, biz bu çözüm sürecine millet olarak, halk olarak sımsıkı sarılacağız. Huzur ve güven ortamı içerisinde bir taraftan kalkınmayı, bir taraftan demokrasimizi derinleştireceğiz."

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve beraberindekiler tarafından ASKON Şubesi'nin açılışı yapıldı. ASKON Şube Başkanı Orhan Şahin, Bakan Yılmaz'a isminin ver aldığı bir tablo takdim etti.
HaberlerASKON GAZİANTEP ŞUBESİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDIASKON YABANCI İŞADAMLARI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTUGENEL BAŞKAN CESUR BAŞBAKAN YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜİSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, ASKON GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİTümünü Göster