Haberler ASKON Mersin Şubesi Açılışı

ASKON Mersin Şube Açılışı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK Katılımıyla Gerçekleşti

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Mersin Şubesi'nin açılışı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri IŞIK’ın katılımıyla gerçekleşti. Açılışa ayrıca Mersin Valisi Özdemir Çakacak, AK PARTİ Milletvekilleri Ahmet Tevfik Uzun, Çiğdem Münnever Ökten,Prof. Dr. Nebi Bozkurt ve ASKON Genel Merkez yönetim kurulu üyeleri de iştirak ettiler.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı IŞIK yaptığı konuşmada, ekonominin küreselleştiği dönemlerden itibaren ülkelerin kalkınmalarında ve gelişmelerinde en önemli aktörlerin girişimciler olduğunu söyledi.

Sanayici, iş adamı ve girişimcisi olmayan ülkelerin bu çağda varlıklarını devam ettirme şansı olmadığını vurgulayan Işık, "Girişimciniz yoksa bu yarışta saf dışısınız. Artık ülkelerin rekabetleri, devletlerin rekabetleri değil şirketlerin rekabetine döndü. Artık pek çok ülke kendi şirketinin menfaatini savunmayı devletinin menfaatini savunmak olarak görüyor" dedi.

Işık, devlet başkanlarının başka bir ülkeye gidip herhangi bir şirketin ihale alması için kulis yapmasının normal karşılandığını ifade ederek, artık rekabetin girişimciler üzerinden yürütüldüğünün altını çizdi.


"Dünyada mal satmadığımız hiçbir ülke yok"

Güçlü girişimcilik ruhuna sahip Türk milletinin içinden çok daha fazla girişimci çıkmasının ve girişimcilerin ölçek büyütmesinin temel önceliklerden birisi olduğunu anlatan Işık, şöyle devam etti:

"Başıma icat çıkarma' cümlesinin yerini artık 'Bir buluş da sen yap' almalı. Bir girişimde de sen bulun. Belki başarısız olabilirsin ama bir defa başarısız olursun ancak ikincide, üçüncüde başarırsın. Girişimcisini desteklemeyen hiçbir ülkenin artık bu çağda rekabet şansı yok. Elbette girişimci bir ruha sahibiz. Şu anda dünyada mal satmadığımız hiçbir ülke yok. Bu aslında Türk girişimcisinin ne kadar güçlü olduğunun ve ne kadar girişken olduğunun göstergesi ama bir elin nesi, iki elin sesi var. Eğer girişimcilerimiz sivil toplum örgütleri çatısı altında bir araya gelir, güçlerini birleştirirlerse işte o zaman büyümeleri aritmetik değil geometrik oluyor."

Işık, bu açıdan sanayici ve iş adamları derneklerini çok önemsediklerini belirterek, dünyada olduğu gibi Türkiye 'nin ekonomisinde de KOBİ'lerin ekonominin bel kemiği olduğunu ifade etti.

KOBİ'lerdeki en önemli iki problemin ise kurumsallaşma ve rekabet gücü olduğuna dikkati çeken Işık, kurumsallaşmada da ASKON gibi sivil toplum örgütlerinin sağlayacağı çok önemli imkanlar olduğunu söyledi.

Işık, kurumsallaşmadaki güzel örneklerin girişimcilere tanıtılması gibi pek çok uygulamanın sivil toplum örgütleri bünyesinde bir araya gelmekle sağlanacağı aktararak, bu açıdan ASKON Mersin Şubesi'ni önemsediğini kaydetti.

"Sanayici aranan eleman bulamıyor"

Işık, milletin önüne engel konulmaması halinde başaramayacağı şey olmadığını kaydederek, "Siz imam hatipleri kapatacağım diyerek meslek liselerinin önüne engel koyarsanız bugün sanayici aranan eleman bulamaz. Ara elaman demiyorum, aranan eleman bulamaz. O engeli ortadan kaldırıp da 'Gençler siz yürüyün. Biz de sizlerin arkanızdayız' dediğiniz zaman bu milleti kimse tutamaz" diye konuştu.

Işık, özellikle üretim ahlakı konusunun da son derece önemsenmesi gerektiğine inandığını sözlerine ekledi.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak ise sanayicilerin devletin yaptığı önlerini açacak düzenlemelerle dünyanın her yerinde büyük işler yapabilecek kapasiteye ulaştığını söyledi.

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca da çözüm sürecine destek vermek suretiyle içeride ve dışarıdaki Türkiye aleyhine çalışan insanlara ders vermek zorunda olduklarını belirterek, çözüm sürecinde üretim çarklarını durdurmaz ve alınan kararları çok ciddi şekilde uygulamaya koyduklarında 2023 hedeflerinin gerçek olacağını ifade etti.

ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA konuşmasına şöyle devam etti “Bu ülke hepimizin, büyürse hepimizin payı büyüyor, küçülürse hepimiz bundan etkileniyoruz. O halde büyütmeye gayret etmek hepimiz için anlamlı. Genel anlamda makro planda hiç şüphesiz büyümeye devam ediyoruz. Ancak; kritik sorunlarımız da yok değil.

Türkiye bağıra bağıra orta gelir tuzağına düşmüştür. Biliyoruz ki, ekonomi yönetimi de bunun farkındadır. Bu sebeple yeni hükümet ekonomi ile ilgili olarak yeni dönüşüm programını devreye sokmaya çalışıyor. Bu program önemli bir restorasyon özelliği taşıyor. Ekonomideki tıkanma noktaları ve atıl potansiyeller harekete geçirilmeye çalışılıyor.” dedi.

Konuşmaların ardından Işık, beraberindekilerle ASKON Mersin Şubesi'nin açılışını gerçekleştirildi.

HaberlerASKON GAZİANTEP ŞUBESİ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDIASKON YABANCI İŞADAMLARI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTUGENEL BAŞKAN CESUR BAŞBAKAN YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜİSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN, ASKON GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİTümünü Göster