Haberler ASKON "E-Fatura ve E-Defter Uygulamaları" Paneli

E-FATURA VE E-DEFTER UYGULAMALARI PANELİ ASKON’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ASKON’un üyelerine yönelik olarak düzenlediği ASKON toplantısında “E-Fatura” ve 2015 Ocak ayı itibari ile zorunlu hale gelen “E-Defter” uygulamaları konusu ele alındı.

Programda konuşmacı olarak ASKON Mali ve Sosyal İşler Komisyon Başkan Yardımcısı ve Boğaziçi YMM ve Denetim A.Ş. Kurucu Ortağı Salim ARSLANHAN, Boğaziçi YMM ve Denetim A.Ş. Ortağı-Yeminli Mali Müşavir Ahmet ŞAHİN ve Boğaziçi YMM ve Denetim A.Ş. Denetim Müdürü -Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Sıtkı CELEP katıldılar.

Program yapılan kahvaltı sonrası Salim ARSLANHAN’ın açılış konuşması ile başladı. S.M. Mali Müşavir Sıtkı CELEP’in E-fatura ve E-deftere geçiş süreci sonucunda; 2013 yılı itibariyle 10.000.000,00-TL cirosu olan firmaların e-fatura ve e-defter kullanıcısı adayıdırlar.

Özel hesap dönemi uygulayan firmalar için 1 Aralık 2014 tarihine kadar başvuru yapmaları ve Aralık 2014 döneminde, diğer mükelleflerinde Aralık 2014 döneminde başvuru yaparak 1 Ocak 2015’ten itibaren E-defter uygulamasına geçme zorunluluğu vardır. E-defter’e geçen firmaların Ocak ayı içerisinde sistemden yapmış oldukları yüklemeler tasdik yerine geçerli olup ayrıca noterden tasdik yaptırmasına gerek olmadığını ifade eden CELEP, gönüllü olarak e-defter’e geçmek isteyen firmaların da kapanış tasdiklerini takip eden bir ay içerisinde yaptırmak zorunda olduğunu belirtti.

E-defter’e geçen firmaların sistemden yüklemelerini yapmaları takip eden üç ay içinde yapmaları gerekmekte olduğu fakat Aralık ayı için takip eden yılın Nisan ayı sonuna kadar sisteme yüklenebileceği belirtilmiştir.

Daha sonra konuşma yapan Yeminli Mali Müşavir Ahmet ŞAHİN sunumunda; firma kurumsallaşmasının önemine değinerek; e-defter, e-fatura uygulamasına geçen veya geçmek üzere olan firmaların altyapı hazırlıklarına önem vermesi gerektiğini vurguladı. Firma bünyesinde yeterli bir muhasebe departmanının oluşturularak bunun bilgi işlem sistemi ile güçlendirilmesinin gerektiği üzerinde önemle durdu. Belli bir büyüklüğe ulaşan firmaların özellikle imalat sektöründe olanların yıllık planlamalarını iyi yapmaları gerektiğini belirtti.

Programın sonunda söz alan Salim ARSLANHAN ise daha önce vergi denetimlerinin oranının 2013’e kadar %2-3 iken ilerleyen yıllarda bu oranın %50’lerin üzerine çıkacağını belirtti. Bunun içinde yeni vergi müfettişlerinin alındığını incelemelerin yaygınlaştırılacağını vurguladı.

Program, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile nihayete erdi.

HaberlerKUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRŞEHİR HASTANELERİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDIASKON ORDU ŞUBESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİÜYEMİZ SARIKOÇ HOLDİNG’İN MERKEZ BİNASI AÇILIŞI YAPILDIASKON’DA ÜYE TANIŞMA TOPLANTILARI DEVAM EDİYORAVRUPANIN EN BÜYÜK E-İHRACAT KONFERANSI GERÇEKLEŞTİASKON, 23 NİSAN’DA BAŞKANLIK KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA DEVRETTİSGK VE İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ASKON’DA ELE ALINDI“Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız”ARABULUCULUK SİSTEMİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDI Tümünü Göster