Haberler ASKON "E-Fatura ve E-Defter Uygulamaları" Paneli

E-FATURA VE E-DEFTER UYGULAMALARI PANELİ ASKON’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ASKON’un üyelerine yönelik olarak düzenlediği ASKON toplantısında “E-Fatura” ve 2015 Ocak ayı itibari ile zorunlu hale gelen “E-Defter” uygulamaları konusu ele alındı.

Programda konuşmacı olarak ASKON Mali ve Sosyal İşler Komisyon Başkan Yardımcısı ve Boğaziçi YMM ve Denetim A.Ş. Kurucu Ortağı Salim ARSLANHAN, Boğaziçi YMM ve Denetim A.Ş. Ortağı-Yeminli Mali Müşavir Ahmet ŞAHİN ve Boğaziçi YMM ve Denetim A.Ş. Denetim Müdürü -Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Sıtkı CELEP katıldılar.

Program yapılan kahvaltı sonrası Salim ARSLANHAN’ın açılış konuşması ile başladı. S.M. Mali Müşavir Sıtkı CELEP’in E-fatura ve E-deftere geçiş süreci sonucunda; 2013 yılı itibariyle 10.000.000,00-TL cirosu olan firmaların e-fatura ve e-defter kullanıcısı adayıdırlar.

Özel hesap dönemi uygulayan firmalar için 1 Aralık 2014 tarihine kadar başvuru yapmaları ve Aralık 2014 döneminde, diğer mükelleflerinde Aralık 2014 döneminde başvuru yaparak 1 Ocak 2015’ten itibaren E-defter uygulamasına geçme zorunluluğu vardır. E-defter’e geçen firmaların Ocak ayı içerisinde sistemden yapmış oldukları yüklemeler tasdik yerine geçerli olup ayrıca noterden tasdik yaptırmasına gerek olmadığını ifade eden CELEP, gönüllü olarak e-defter’e geçmek isteyen firmaların da kapanış tasdiklerini takip eden bir ay içerisinde yaptırmak zorunda olduğunu belirtti.

E-defter’e geçen firmaların sistemden yüklemelerini yapmaları takip eden üç ay içinde yapmaları gerekmekte olduğu fakat Aralık ayı için takip eden yılın Nisan ayı sonuna kadar sisteme yüklenebileceği belirtilmiştir.

Daha sonra konuşma yapan Yeminli Mali Müşavir Ahmet ŞAHİN sunumunda; firma kurumsallaşmasının önemine değinerek; e-defter, e-fatura uygulamasına geçen veya geçmek üzere olan firmaların altyapı hazırlıklarına önem vermesi gerektiğini vurguladı. Firma bünyesinde yeterli bir muhasebe departmanının oluşturularak bunun bilgi işlem sistemi ile güçlendirilmesinin gerektiği üzerinde önemle durdu. Belli bir büyüklüğe ulaşan firmaların özellikle imalat sektöründe olanların yıllık planlamalarını iyi yapmaları gerektiğini belirtti.

Programın sonunda söz alan Salim ARSLANHAN ise daha önce vergi denetimlerinin oranının 2013’e kadar %2-3 iken ilerleyen yıllarda bu oranın %50’lerin üzerine çıkacağını belirtti. Bunun içinde yeni vergi müfettişlerinin alındığını incelemelerin yaygınlaştırılacağını vurguladı.

Program, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile nihayete erdi.

HaberlerBAŞKANIMIZ DARÜLACEZE MÜESSESİ’Nİ ZİYARET ETTİASKON YENİ YATIRIMLAR VE İŞ GELİŞTİRME KOMİSYON’U, ASELSAN MACUNKÖY TESİSLERİNİ YERİNDE İNCELEDİKuveyt İstanbul Başkonsolosluğu ZiyaretiASKON YERLİ VE MİLLİ EKONOMİ ZİRVESİ’Nİ KAYSERİ’DE GERÇEKLEŞTİRDİGENEL BAŞKANIMIZ İTHİB BAŞKANI GÜLLE’Yİ AĞIRLADIBAŞKAN CESUR AKİT MEDYA GRUBU İCRA KURULU BAŞKANI KARAHASANOĞLU’NU ZİYARET ETTİBAŞKAN CESUR, T.C. ADALET BAKANI SAYIN GÜL’Ü AĞIRLADIYÜZYILLIK HÜZNÜMÜZ KUDÜS ADLI PROGRAM ASKON’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİGENEL BAŞKANIMIZ, BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI AĞIRLADISLOVENYA HÜKÜMETİ FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU ZİYARETİTümünü Göster