Haberler ASKON, 2014 Ekonomi Raporunu Bakanlara Anlattı

ASKON, 2014 Ekonomi Raporunu Bakanlara Anlattı

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2014 Ekonomi Raporu'nu sunmaları için ASKON Heyeti'ni Bakanlıkta kabul etti.

Bakan Işık, yaptığı konuşmada, Türkiye açısından önemli bir raporu hazırladıkları için yönetim kurulu üyeleri ve tüm üyelere teşekkür ederek, "Türkiye'de düşünce kuruluşu niteliğinde fazla kuruluş yok. Amerika'yı bugün tartışmasız belli konumda tutan, düşünce kuruluşları ve o kuruluşlardaki çalışmaların derinliğidir. Maalesef Türkiye pek çok alanda olduğu gibi bunları da çok uzun yıllar ihmal etti. Sadece hükümet ve devlet kurumlarının değil özellikle sektörün ve sivil toplum örgütlerinin belli alanlarda derinlikli çalışmalar yapması belli konuları çok detaylı çalışması ve o çalışmaların sonuçlarından da hükümetin yararlanması işleri daha da hızlandırıyor. Yapılan çalışmaları küçümsemek mümkün değil ama yeterli olmadığını kabullenip Türkiye'deki düşünce kuruluşlarının sayısının artması gerekir. Hükümet politikalarının oluşumunda ve belirli temel politikaların oluşmasında düşünce kuruluşlarının ortaya koyduğu fikirleri dikkate almak Türkiye'yi ciddi derecede olumlu etkileyecek" dedi.

Merkez Bankası'nın kur-faiz dengesinde faizleri bir an önce aşağı çekerek, kurun daha aşağı inmesini engellemesi gerektiğini söyleyen Bakan Işık, "İlk çeyrek rakamları ilham verici. OECD ortalamasının neredeyse 5 katı kadar büyüdük" ifadesinde bulundu.

 

ASKON Yönetim Kurulu Üyeleri Ekonomi Bakanı Zeybekci İle Görüştü

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca ve yönetim kurulu üyelerini Bakanlık'ta kabul eden Nihat Zeybekci, İslam aleminin Berat Kandili'ni kutladı.

Dernek tarafından kendisine sunulan "Türkiye ve Dünya Ekonomisi 2014" raporunun çok başarılı bir çalışma olduğunu duyduğunu ifade eden Bakan Zeybekci, 1980 öncesinde kendi ürettiği ürünlerin miktarı ve kalitesiyle yetinmek zorunda olan Türkiye'nin bu tarihten sonra farklı bir boyuta geçtiğini ve Anadolu'yu keşfettiğini dile getirdi. Sayın Zeybekci, "O keşiften sonra Türkiye KOBİ'lerden, esnaftan bütün dünyaya ihracat yapan, 8-10 şehirde çok yüksek teknoloji ve bilimle üretim yapabilen bir ülke haline geldi" diye konuştu.

ASKON Başkanı Mustafa Koca'nın bazı yabancıların görüşlerine atıfta bulunarak aktardığı "Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği hedefinin doğru bir hedef olmasına karşın, kriz döneminde Türkiye'nin AB üyesi olmamasının şans olduğuna ilişkin değerlendirmelere" ilişkin görüşlerini de paylaşan Zeybekci, Türkiye'nin AB üyesi olmaması nedeniyle krizden daha az etkilendiğine ilişkin tartışmalara girmek istemediğini ifade etti.

ASKON Başkanı Mustafa Koca raporun içeriği hakkında bilgi verdiği konuşmasında, 1. çeyrek büyüme verilerinin morallerini yükselttiğini ifade etti. 2023'te 500 milyar dolar hedefinin hayal olmadığını anlatan Koca, "Bunun gerçekleştirilmesi noktasında adımlar atıldı ve altyapılar var" diye konuştu. Konunun farklı taraflarını bir araya getirerek Türkiye'nin 2023 hedeflerine nasıl ulaşabileceğine ilişkin görüşlere raporda yer verildiğini kaydeden Koca, ülkedeki herkesin kalbinin aynı amaçla çarpması gerektiğinin altını çizdi.

Raporun İngilizce'sini de bastırdıklarını bildiren Koca, ülkeye yabancı sermaye çekmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Ankara temaslarını neticelendiren ASKON Genel Başkanı ve beraberindeki heyet, İstanbul’a dönerek Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile de 2014 Ekonomi Raporu Tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

HaberlerASKON, 23 Nisan’da başkanlık koltuğunu çocuklara devrettiSGK VE İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ASKON’DA ELE ALINDI“Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız”ARABULUCULUK SİSTEMİ ASKON’DA MASAYA YATIRILDI ASKON’DAN BORSA İSTANBUL BAŞKANI KARADAĞ’A ZİYARET Türkiye-Pakistan İkili İş Görüşmeleri ASKON'da GerçekleştirildiÇİN HALK CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUK ZİYARETİGENEL BAŞKANIMIZ İTHİB ÖDÜL TÖRENİNE KATILDICİHANNÜMA’DAN ASKON’A ZİYARETGENEL BAŞKANIMIZ SULUOVA BELEDİYE BAŞKANI ÜÇOK’U AĞIRLADITümünü Göster